Grupa Kontrast w Kazimierskich klimatach

Od 17 lipca w Domu Artysty Plastyka w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Grupy Kontrast pt. Kazimierskie klimaty.

Hanna Korzeniowska, „Pejzaż”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hanna Korzeniowska, „Pejzaż”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grupę plastyczną Kontrast tworzy siedmioro artystów z Lubelszczyzny: Marta Andała, Hanna Korzeniowska, Leszek Niewiadomski, Renata Owczaruk, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński i Małgorzata Wzorek. Pochodzą z różnych miejscowości: Lublina, Białej Podlaskiej, Piszczaca, Bałtowa, Michowa i Nałęczowa. Połączyło ich zainteresowanie malarstwem pejzażowym, pobyt na plenerach, zawiązana na nich przyjaźń.

Grupa powstała w 2009 r. przy okazji organizacji wystawy w Art Gallery w Łucku na Ukrainie. Kolejne prezentacje dorobku artystów z Grupy Kontrast odbyły się w: Lublinie, Chełmie, Warszawie, Kazimierzu Dolnym, Køge (Dania), Włodawie, Białymstoku, Węgorzewie, Srokowie, Jastrzębiej Górze, Gdyni, Jeżowem, Ostrowie Wlkp., Lwowie na Ukrainie, Zambrowie, Zakrzówku. Artyści w ciągu ostatnich lat zorganizowali też ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, brali udział w kilkudziesięciu wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych, w wielu akcjach charytatywnych oraz w plenerach w Polsce i zagranicą. Należą do różnych związków i stowarzyszeń twórczych m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki, Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków.

Grupa Kontrast świadomie nie posiada żadnego manifestu lub programu artystycznego. Każde określone, zwerbalizowane cele, sposoby malowania i postrzegania rzeczywistości, świata ograniczają artystę, przeciwstawiają go innym twórcom. Artyści Kontrastu wychodzą w swoim malarstwie od pejzażu, co ich łączy, ale różnie go w swoich wizjach wykorzystują, interpretują i przekształcają. Od prawie realistycznej, często romantyczno-postimpresjonicznej formy poprzez magiczny i symboliczny świat, ekspresję, bogatą materię malarską do syntetycznej, bardzo oszczędnej w formie i kolorze abstrakcji. Stosują też różne techniki malarskie: olej, akryl, akwarelę, pastel olejny i suchy, techniki mieszane i własne.

Artyści z Grupy Kontrast są otwarci na wszelką współpracę z innymi malarzami. Wspólne wystawianie, przygotowania do ekspozycji, rozmowy i dyskusje stają się wartością samą w sobie. W 2014 r. w Domu Kultury w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wystawa w dwustuosobowym składzie. Oprócz członków Grupy Kontrast biorą w nich udział artyści związani swoją twórczością z Kazimierzem Dolnym: Marek Andała, Roman Gruszecki, Jacek Kwiatkowski, Agnieszka Mitura i Elwira Woźniak.

Zbigniew Strzyżyński

W wystawie udział biorą: Marta Andała, Marek Andała, Agnieszka Kita, Hanna Korzeniowska, Agnieszka Mitura, Leszek Niewiadomski, Renata Owczaruk, Mariusz Płoszaj-Mazurek, Jarosław Struk, Zbigniew Strzyżyński, Małgorzata Wzorek

Grupa Kontrast, Kazimierskie klimaty
Wernisaż: 17 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę można oglądać do 31 lipca 2014 roku
Galeria 022, Dom Artysty Plastyka
ul. Mazowiecka 11A
Warszawa

Dodaj komentarz