Rodrigo Martí i Ella Tetrault między Berlinem a Szczecinem

Od 19 lipca w szczecińskim centrum sztuki współczesnej TRAFO będzie można oglądać wystawę Rodrigo Martí i Elli Tetrault pt. Staremiastobahnhof. Prezentowana ekspozycja jest jednocześnie trzecią edycją Plug In: Project Room, poświęconą wschodzącym artystom z Polski i zagranicy.

Dimitri Karakostas, Bez tytułu, fotografia © Dimitri Karakostas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dimitri Karakostas, Bez tytułu, fotografia © Dimitri Karakostas (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści Rodrigo Martí i Ella Tetrault są rezydentami w Plug In: Project Room od 1 do 19 lipca br. Ich projekt to wykonanie eksperymentu etnograficznego, polegającego na łączeniu i zespalaniu elementów pochodzących z osławionego berlińskiego klubu Berghain z przestrzenią centrum sztuki współczesnej TRAFO. Ich nieustannie ewoluująca instalacja będzie prezentowana do 31 sierpnia 2014 roku. Podróżując przez miesiąc między Berlinem i Szczecinem, artyści przedstawią swoje doświadczenia z czasu spędzonego pomiędzy tymi dwiema różnorakimi instytucjami i otworzą dyskusję o potencjalności zespolenia elementów ich ról kulturowych. Wykład-performance odbędzie się w sali głównej TRAFO w sobotę 19 lipca.

Ella Tetrault to interdyscyplinarna artystka działająca w kręgu sztuki społecznej (public-practice art), kuratorka i pisarka mieszkająca w Berlinie. Otrzymała tytuł magistra sztuki publicznej oraz nowych strategii artystycznych na Uniwersytecie Bauhaus i licencjat z rozwoju międzynarodowego na Uniwersytecie w Toronto. W swojej twórczości używa wykładów, filmów i instalacji, aby rozważać nad granicą między fikcją a rzeczywistością. Jej prace to często sztuka przeznaczona dla konkretnego miejsca (site-specific art), bada też tezę głoszącą, że przemiany ludzkich historii dokonują się wyłącznie dzięki wielokrotnemu opowiadaniu o nich. U podstaw jej pracy leży pragnienie połączenia się z innymi poprzez kuratorowane środowisko i eksperymentalną metodę zadawania pytań. Wspłópracuje z Bethany Riordan Butterworth.

Razem są kuratorkami Fuller Terrace Lecture Series – serii wykładów społecznych jak i platformy internetowej w Halifax i Berlinie. Ella przedstawiała swoje projekty w Europie i Ameryce Północnej, m.in. w 18th street Art Center w Los Angeles, Fundacji Bauhausu w Dessau czy w Instytucie Goethego w Atenach.

Rodrigo Martí to artysta meksykańsko-kanadyjski pracujący na pograniczu rzeźby, performance’u i rysunku. Jego twórczość rozpatruje sztukę współczesną pod kątem skuteczności politycznej i produkcji kultury. W swoich pracach skupia się on na wspólnotowości i zjawisku zbiorowych uniesień, co prowadzi go do różnych nurtów tematycznych; barykady protestujących, szukania wspólnych elementów między edukacją a aktywizmem czy tworzenia polityki przestrzennej poprzez niesankcjonowane struktury i działania, takie jak np. festiwale. Rodrigo otrzymał tytuł magistra sztuki społecznej (public-practice art) na Otis College of Art and Design w Los Angeles, CA.College of Art and Design in Los Angeles, CA.

Kurator: Justyna Werbel

Rodrigo Martí i Ella Tetrault, Staremiastobahnhof
W ramach Plug In: Project Room
Wernisaż: 19 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wykład-performance odbędzie się o godzinie 19.30
Centrum Sztuki Współczesnej TRAFO w Szczecinie

Dodaj komentarz