• 2014-07-17

W stulecie Legionów Polskich – Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku poszukuje potomków Polskich Legionistów i zaprasza na Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów, który odbędzie się 9 sierpnia w Kielcach. Zainauguruje on obchody Stulecia Legionów Polskich 1914–1918.

Legiony Polskie, fot. Stanisław Mucha (źródło: materiały prasowe)

Legiony Polskie, fot. Stanisław Mucha (źródło: materiały prasowe)

Duch legionów to odwaga, przekora, niezależność, poczucie humoru i element przygody – mówi Krzysztof Jaraczewski, wnuk Józefa Piłsudskiego. – To, mam wrażenie, dotyczy ducha, który charakteryzował legiony w ogóle i którego istotę bardzo chciałbym uchwycić na organizowanym 9 sierpnia przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Miasto Kielce Zjeździe Rodzin i Przyjaciół Legionów.

Mam nadzieję, że na tym Zjeździe wspólnie dowiemy się, czym jeszcze był ten duch legionów, że stanie się widoczny, namacalny, że złożymy w całość wartości, które przekazali nam nasi przodkowie – legioniści.

(z wywiadu z Krzysztofem Jaraczewskim, dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

W setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich i wkroczenia Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kielc oraz 75 lat od ostatniego zjazdu legionistów potomkowie Polskich Legionistów i wszyscy sympatycy Legionów spotkają się 9 sierpnia na organizowanym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Władze Kielc Ogólnopolskim Zjeździe Rodzin i Przyjaciół Legionów.

Rok 2014 to rok wyjątkowych rocznic. Najważniejsze z nich to 70. rocznica Powstania Warszawskiego oraz 25 rocznica Wyborów 4 czerwca. Jednak rocznic tych nie obchodzilibyśmy bez wydarzeń roku 1914 zakończonych odzyskaniem Niepodległości i odbudową Polskiego Państwa w 1918 roku. To właśnie te wydarzenia sprzed stu lat umożliwiły późniejszą walkę w 1944 i w 1989 roku. Dlatego wspólnie z Potomkami Polskich Legionistów i wszystkimi, którym tradycja legionowa jest bliska, Muzeum Józefa Piłsudskiego chce podkreślić wagę rocznicy Stulecia Legionów Polskich i poprzez wspólne obchody przywrócić pamięć o Polskich Legionach i Legionistach – bohaterach naszej niepodległości, z których każdy się liczy.

Spotkanie będzie miało rodzinny, wielopokoleniowy charakter i umożliwi integrację środowisk legionowych (rodzin legionistów i pasjonatów historii Legionów), które po raz pierwszy spotkają się w Kielcach w tak licznym gronie.

Zjazd będzie miał formę całodniowych obchodów poświęconych przywracaniu pamięci i popularyzowaniu wiedzy o Legionach Polskich oraz żołnierzach w nich walczących. Planowane działania będą miały charakter edukacyjny, kulturalny, historyczny i społeczny, a zaproponowane zostaną uczestnikom zarówno w formie ulicznego happeningu z udziałem grup rekonstrukcyjnych i gier miejskich, jak i w formie wystaw plenerowych, multimedialnych oraz spotkań autorskich i odczytów.

Wyjątkowym elementem Zjazdu będzie spotkanie wnuka marszałka Józefa Piłsudskiego – dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Krzysztofa Jaraczewskiego – z potomkami polskich legionistów, na którym wspólnie będzie można obejrzeć rodzinne pamiątki, zdjęcia i poszukać Ducha Legionów obecnego i dziś.

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zaaranżowana zostanie także specjalna przestrzeń przeznaczona do oglądania pamiątek i fotoalbumów, do przywiezienia których organizatorzy zachęcają uczestników Zjazdu. Pracownicy Muzeum będą spisywać wspomnienia, przyjmować pamiątki, digitalizować dokumenty i zdjęcia, którymi zechcą się podzielić potomkowie Legionistów.

Podczas zjazdu uruchomiony zostanie także internetowy wykaz legionistów polskich 1914–1918 – pierwsza w Polsce baza informacji o ponad 30 tys. legionistów. To jednocześnie zaproszenie skierowane do potomków Polskich Legionistów, by współtworzyli ten wyjątkowy wykaz, odnajdywali w nim swoich bliskich i uzupełniali informacje o nich poprzez dodawanie zdjęć, dokumentów, pamiątek i unikalnych opowieści rodzinnych.

Zjazd zakończy koncert plenerowy Każdy się liczy… o godz. 20.00 na kieleckim rynku, łączący legionową anegdotę z wybitnymi wykonaniami legionowych pieśni w nowych aranżacjach opracowanych przez Włodzimierza Korcza, w reżyserii Krzysztofa Jaślara. Wystąpią: Alicja Majewska, Dorota Osińska, Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus i Zbigniew Wodecki oraz Reprezentacyjny Zespół Artystów Wojska Polskiego. Koncert poprowadzi Artur Andrus.

Organizatorzy nie chcą, aby tego dnia zabrakło kogoś, komu wartości Polskich Legionów są bliskie. Dlatego też Muzeum poszukuje kontaktu do potomków ponad 30 tys. Legionistów. Jednocześnie zaproszenie kierowane jest do wszystkich, którzy legiony kochają lub którzy chcą dowiedzieć się o nich więcej.

Ogólnopolski Zjazd Rodzin i Przyjaciół Legionów
9 sierpnia 2014 roku
Kielce

Dodaj komentarz