• 2014-07-17

Boyhood

29 sierpnia polską premierę będzie mieć nowy film Richarda Linklatera. Realizowany w krótkich okresach czasu między 2002 a 2013 rokiem, Boyhood opowiada o 12 latach z życia pewnej rodziny.

„Boyhood”, reż. Richard Linklater (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Boyhood”, reż. Richard Linklater (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

W centrum wydarzeń znajduje się Mason, który wspólnie z siostrą Samanthą zostaje zabrany w emocjonalną, transcendentną podróż przez lata dzieciństwa aż do dorosłości.

Obsada:

Ethan Hawke.  Filmem, od którego rozpoczęła się kariera aktora był nagrodzony Oskarem dramat Stowarzyszenie umarłych poetów (Dead Poets Society). Hawke kilkakrotnie współpracował z reżyserem Boyhood Richardem Linklaterem (Fast Food Nation, Waking Life, The Newton Boys, Tape), a ich najpopularniejszym wspólnym projektem był Przed wschodem słońca (Before Sunrise) oraz jego dwa sequele Przed zachodem słońca (Before Sunset) oraz Przed północą (Before Midnight) – oba filmy uzyskały nominacje do nagrody Akademii za najlepszy scenariusz adaptowany.

Inne filmy z udziałem aktora to także m.in. Noc oczyszczenia (The Purge), Orbitowanie bez cukru (Reality Bites), Tato (Dad), Biały kieł (White Fang), Alive: Dramat w Andach (Alive), Gattaca, Wielkie nadzieje (Great Expectations), Hamlet, Atak na posterunek (Assault on Precinct 13), Złodziej życia (Taking Lives), Kobieta z piątej dzielnicy (Woman in the Fifth), Dzień próby (Training Day) – nominacja do Oskara®.

Patricia Arquette ukończyła ostatnio zdjęcia do filmu wyprodukowanego przez Martina Scorsese The Wannabe oraz piątego sezonu serialu HBO Zakazane imperium (Boardwalk Empire). Olbrzymią popularność przyniósł jej serial Medium, za rolę w którym otrzymała nominacje do Emmy, Złotego Globu i nagrody Gildii Aktorów Filmowych. Jedne z ważniejszych filmów w dorobku aktorki to Ciemna strona miasta (Bringing Out the Dead), Prawdziwy romans (True Romance), Ed Wood, Ucieczka z Rangunu (Beyond Rangoon), Zagubiona autostrada (Lost Highway), Kraina Hi-Lo (Hi Lo Country) czy Żegnaj kochanku (Goodbye Lover).

Ellar Coltrane urodził się i dorastał w Austin, Teksas. Dużo czyta, lubi nosić buty do tenisa. Zanim otrzymał rolę w filmie Boyhood zagrał w kilku niezależnych filmach i reklamach. Przez większą część dzieciństwa otrzymywał niekonwencjonalną edukację, która pozwalała mu na naukę poprzez doświadczenie i rozwinięcie zainteresowania wszelkimi rodzajami sztuki.

Lorelei Linklater zaczęła grać w filmach w wieku 6 lat. Można ją zobaczyć w produkcji Życie świadome (Waking Life). Obecnie studiuje malarstwo i rysunek w kalifornijskim College of the Arts.

Reżyseria:

Richard Linklater. Ten scenarzysta i reżyser znany dzięki swojej niezależnej sztuce filmowej i umiejętności odkrywania młodych talentów już w 1991 roku zrealizował eksperymentalny film Slacker, którego akcja toczyła się przez 24 godziny pokazując życie 100 bohaterów. Inne filmy w jego reżyserii to Uczniowska balanga (Dazed and Confused), Przed wschodem słońca (Before Sunrise) – Srebrny Niedźwiedź za reżyserię na festiwalu w Berlinie, Suburbia, Życie świadome (Waking Life), Taśma (Tape), Szkoła rocka (School of Rock), Przed zachodem słońca (Before Sunset) – nominacja do Oskara, Drużyna specjalnej troski (Bad News Bears), Fast Food Nation, Ja i Orson Welles (Me and Orson Welles), Bernie, Przed północą (Before Midnight).

Boyhood
Reżyseria: Richard Linklater
Obsada: Ethan Hawke, Patricia Arquette, Ellar Coltrane, Lorelei Linklater
Dystrybucja: United International Pictures
W kinach od 29 sierpnia 2014 r.

Dodaj komentarz