• 2014-07-16

Wojciech Staroń w Muzeum Emigracji

19 lipca w Muzeum Emigracji w Gdyni odbędzie się pokaz filmu Argentyńska lekcja. Pojawi się na nim również reżyser filmu Wojciech Staroń.

Kadr z filmu „Argentyńska lekcja" reżyseria Wojciech Staroń, Muzeum Emigracji, Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Argentyńska lekcja" reżyseria Wojciech Staroń, Muzeum Emigracji, Gdynia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stacja Emigracja to comiesięczny cykl spotkań organizowanych przez Muzeum Emigracji w Gdyni. 19 lipca jego bohaterem będzie Wojciech Staroń – operator, autor zdjęć do Placu Zbawiciela, podróżnik i reżyser. Spotkanie z gościem poprowadzi Katarzyna Żelazek.

W 1998 roku Wojciech Staroń nakręcił dokument Syberyjska lekcja – film o młodej nauczycielce, która wyjeżdża w okolice jeziora Bajkał, by uczyć ojczystego języka potomków polskich zesłańców. Po latach, już jako małżeństwo z dwójką dzieci, reżyser i jego bohaterka udają się do Argentyny. Dla ich synka będzie to nie tylko spotkanie z nowym językiem. Za sprawą argentyńskiej przyjaciółki mały Janek wkracza w fascynujący świat zabaw, ale pozna także nieznany mu dotychczas gorzki smak dzieciństwa, przedwcześnie skażonego dorosłymi problemami. Film otrzymał wiele nagród na festiwalach filmów dokumentalnych w Kijowie, Krakowie, Mińsku, Wiedniu, Montrealu, Nowym Jorku.

Stacja Emigracja: Wojciech Staroń
Spotkanie z reżyserem i pokaz filmu Argentyńska lekcja
Muzeum Emigracji
TuBaza Kolibki, Aleja Zwycięstwa 291
Gdynia

Dodaj komentarz