• 2014-07-16

Bez cenzury – zakazane filmy na dziedzińcu dawnej siedziby KC

Do końca sierpnia w Warszawie potrwa przegląd filmowy Bez cenzury. Na dziedzińcu dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR zaprezentowanych zostanie sześć wybitnych polskich filmów z lat 70. i 80., skierowanych na półkę przez peerelowskich cenzorów. Projekcje krytycznych wobec ówczesnej rzeczywistości fabuł poprzedzą pokazy propagandowych kronik filmowych.

Przegląd filmowy Bez cenzury (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przegląd filmowy Bez cenzury (źródło: materiały prasowe organizatora)

W Polsce okresu realnego socjalizmu decyzje o niedopuszczeniu filmu do rozpowszechniania podejmowano zupełnie arbitralnie. Nierzadko zdarzało się tak, że o skierowaniu wybranego obrazu na półkę, decydowały osobiste poglądy na sztukę danego działacza kultury. Mimo skrępowania wolności twórczej nakazami i zakazami cenzury, to właśnie w czasach PRL-u powstały jedne z najciekawszych dzieł filmowej metafory. Sześć z nich będzie można zobaczyć w ramach organizowanego przez Fundację Inicjatyw Twórczych Plaster i Kino KC cyklu pokazów Bez cenzury.

Letnie spotkania z półkownikami na dziedzińcu dawnego Domu Partii rozpocznie projekcja wstrząsającego swą wiarygodnością Nadzoru uważanego do dziś za najlepszy film w dorobku Wiesława Saniewskiego. Jako drugi, zaprezentowany zostanie obraz Janusza Zaorskiego Matka królów, za który reżyser otrzymał aż 15 nagród, w tym Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu Berlinale. W zestawie półkowników okresu PRL-u nie może zabraknąć Kobiety samotnej, filmu Agnieszki Holland, który reżyserka obejrzała w całości dopiero wtedy, gdy jego kopię na Zachód przemycił dyrektor festiwalu w Rotterdamie. Ponadto w programie przeglądu Bez cenzury znalazło się Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego, które ówczesne władze uznały za najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL. Swoją projekcję będzie miał również zrealizowany w gorącym 1976 roku Spokój Krzysztofa Kieślowskiego, z niezapomnianą rolą znakomitego Jerzego Stuhra. Filmem zamykającym cykl pokazów Bez cenzury będzie Meta Antoniego Krauze, która przeleżał na półce aż 9 lat i dopiero zwycięski strajk w 1980 roku spowodował, że zezwolono na jej projekcje.

Pokazy filmów organizowane w ramach przeglądu Bez cenzury odbywać się będą od 6 lipca do 31 sierpnia, na dziedzińcu jednego z najbardziej znanych budynków w Warszawie – dawnej siedziby Komitetu Centralnego PZPR, a obecnego Centrum Bankowo-Finansowym (ul. Nowy Świat 6/12). Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny. W przypadku niepogody, projekcje zostaną przeniesione do mieszczącego się w budynku Centrum, Kina KC.

Kalendarz nadchodzących projekcji:

  • 27 lipca, godz. 21.30 – Kobieta samotna, Polska,1981, 92‘, reż. Agnieszka Holland
  • 10 sierpnia, godz. 21.30 – Przesłuchanie, Polska, 1982, 111‘, reż. Ryszard Bugajski
  • 24 sierpnia, godz. 21.30 – Spokój, Polska, 1976, 81‘, reż. Krzysztof Kieślowski
  • 31 sierpnia, godz. 21.30 – Meta, Polska, 1971, 65‘, reż. Antoni Krauze

Przegląd filmowy Bez cenzury
6 lipca – 31 sierpnia 2014 r., godz. 21.30
Centrum Bankowo-Finansowe, ul. Nowy Świat 6/12
Warszawa

Dodaj komentarz