• 2014-07-16

1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie

Od 1 sierpnia do 30 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można będzie oglądać wystawę 1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba.

Warszawa. Wieżowiec Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Prudential” przy placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy). Fot. Henry N. Cobb (źródło: materiały prasowe)

Warszawa. Wieżowiec Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Prudential” przy placu Napoleona (obecnie plac Powstańców Warszawy). Fot. Henry N. Cobb (źródło: materiały prasowe)

1 sierpnia 1944 roku, godz. 17.00 – data, która nieodłącznie kojarzy się z wybuchem Powstania Warszawskiego. Heroiczna decyzja o obronie stolicy, która trwała 63 dni, od lat wzbudza i wciąż budzi wiele kontrowersji. W tym roku mija 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, co zmusza do refleksji i zadumy nie tylko nad tysiącami ofiar, ale również nad losem miasta.

Prezentowane na wystawie barwne fotografie wykonał w 1947 roku Henry N. Cobb, wówczas student architektury na Harvardzie. Autor zdjęć wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Europy w ramach projektu World Studytour, mającego na celu zapoznanie się z planami powojennej odbudowy europejskich miast, w tym również Warszawy. Cobb przywiózł z podróży z Polski około 100 fotografii. Najczęściej spotykane biało-czarne zdjęcia zniszczeń oglądane współcześnie dają efekt dystansu, zaś kolor niweluje poczucie odległości w czasie, daje wrażenie rzeczywistości zarejestrowanego kilkadziesiąt lat temu obrazu. Wystawa to jednak o wiele więcej niż porażające realnością fotografie niemal startej z powierzchni ziemi Warszawy – zdjęcia wpisują się bowiem, jako dokument, w opowieść o planach odbudowy Polski.

Organizator wystawy: Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Autorzy wystawy: varsavianista Krzysztof Jaszczyński i architekt Maria Sołtys, projekt plastyczny – Andrzej Budek.

1947 Barwy ruin. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry’ego N. Cobba
Wernisaż: 1 sierpnia (piątek), godzina 17.00
Czas trwania: od 1 sierpnia do 30 września 2014 roku
Miejsce: Gmach główny Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Dodaj komentarz