Rusza Nagroda im. Pawła Edmunda Strzeleckiego

Rusza kolejna edycja Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego, organizowana przez Muzeum Emigracji w Gdyni. W tym roku odbywa się pod hasłem Człowiek ponad granicami. Reportaże filmowe lub fotograficzne można nadsyłać do 5 stycznia 2015 roku.

„Święty M” – Agata Kochaniewicz, Robert Rydzewski, Kinga Sielicka (źródło: materiały prasowe)

„Święty M” – Agata Kochaniewicz, Robert Rydzewski, Kinga Sielicka (źródło: materiały prasowe)

Kanadyjczyk w Nepalu, Nigeryjczyk w Nowym Jorku, Polak w Argentynie. Imigranci, uchodźcy a może expaci? W podróżach – zarówno tych egzotycznych, jak i europejskich – spotykamy dziś nie tylko starych ale i nowych mieszkańców odwiedzanych krajów. Na świecie żyje 200 milionów migrantów. To więcej niż 200 milionów fascynujących historii o ludziach i zmieniającym się świecie, które warto poznać i zrozumieć lepiej. Dlatego też ta problematyka została obrana przez Muzeum Emigracji w Gdyni za temat drugiej edycji Nagrody im. Pawła Edmunda Strzeleckiego. Autor najlepszego reportażu filmowego bądź zdjęciowego otrzyma nagrodę w wysokości 5 tysięcy złotych. Wręczenie nastąpi podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy, Alpinistów – Kolosy, w ramach których laureat zaprezentuje także materiał publiczności.

Coraz bardziej popularne wśród Polaków podróże – zarówno backpackersko-globtroterskie przedsięwzięcia omijające szerokim łukiem turystyczne miejsca, jak i te typu all inclusive – dla wielu są sposobem na aktywne poszukiwanie wiedzy o świecie i ludziach. Poprzez konkursowe hasło Człowiek ponad granicami Muzeum zachęca, by świadomie obserwować wielokulturowy charakter odwiedzanych miejsc. Jak imigranci odnajdują się w nowej rzeczywistości? Jakie są historie ich życia? Jakie wartości wprowadzają w nowe miejsca?

Migracja to temat niezwykle różnorodny – szerokość geograficzna nowego miejsca i kraju pochodzenia migranta, jego biografia, osobowość, pasja to tylko ułamek czynników wpływających na to, o czym może być historia nadesłana do konkursu im. P. Edmunda Strzeleckiego. Organizatorzy nie ograniczają uczestników w kwestii ujęcia tematu – cenne będą zarówno reportaże portretujące wybrane postacie, jak i próbujące ująć zjawisko migracji z szerszej, problemowej perspektywy. Najważniejszym kryterium dla wyboru laureata będzie unikatowość i waga podejmowanej historii, dopiero w drugiej kolejności oceniany będzie warsztat realizacyjny. Nie potrzeba więc profesjonalnego sprzętu – w konkursie może wziąć udział każdy, kto podeśle zdjęcia bądź krótki film.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się pod hasłem Poznaj się na rodaku! i wymagała stworzenia reportażu o polskim emigrancie. W tym roku temat konkursu został rozszerzony, by pokazać polskie doświadczenia emigracyjne w szerszym, ponadnarodowym kontekście.

Misją Muzeum Emigracji w Gdyni jest popularyzowanie wiedzy o historii polskiej emigracji i prowadzimy tę działalność w pełnej wrażliwości na uniwersalny charakter tego zjawiska. Migracje to naturalny proces, który odbywał się wszędzie i od zawsze. Wędrówki znał świat starożytny, średniowiecze, wiek XIX. Dziś, podobnie jak kiedyś, zjawisko to równolegle rozgrywa się na wszystkich kontynentach i zmienia nie tylko losy milionów ludzi i ich rodzin, ale także wpływa na społeczeństwa i kultury ich przyjmujące. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie historie o polskich emigrantach pojawią się w konkursie, bo przecież i my jesteśmy częścią świata będącego w ciągłym, migracyjnym ruchu – wyjaśnia Karolina Grabowicz-Matyjas, dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni.

Prace nadsyłać można do 5 stycznia 2015 roku.

Patronem Nagrody jest Paweł Edmund Strzelecki – pierwszy Polak, który odbył indywidualną podróż naukową dookoła świata, wybitny geograf, którego wyprawy do dziś imponują zasięgiem i rozmachem. Najważniejszych odkryć dokonał w Australii – opisał nowe krainy oraz pasma górskie, zidentyfikował złoża węgla, ropy naftowej i złota. Dzięki niemu najwyższy szczyt kontynentu dziś nosi nazwę Góra Kościuszki.

Nagroda im. Pawła Edmunda Strzeleckiego Człowiek ponad granicami
Termin nadsyłania prac: do 5 stycznia 2015 roku

Dodaj komentarz