Widmark i Widłak napiszą wspólnie książkę dla dzieci

W ostatnim dniu festiwalu Lato z książką: twórcze wakacje dla małych i dużych odbywającego się w Rabce-Zdroju ogłoszono rozpoczęcie polsko-szwedzkiego projektu literackiego. Pisarze Martin Widmark, autor bestsellerowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, oraz Wojciech Widłak, twórca Pana Kuleczki i Wesołego Ryjka napiszą wspólnie książkę.

Martin Widmark i Wojciech Widłak (źródło: materiały prasowe)

Martin Widmark i Wojciech Widłak (źródło: materiały prasowe)

Autorzy spotkali się w Rabce podczas festiwalu literatury dla dzieci i tu napisali wspólny początek. Teraz każdy pojedzie do swojego domu i dopisze ciąg dalszy historii. W ten sposób powstaną dwie opowieści, które wydawnictwo Zakamarki wyda w formie jednej książki. Organizatorzy mają nadzieję, że ta sama książka ukaże się również po szwedzku – dla szwedzkich dzieci.

Do współpracy zaproszeni zostali także najmłodsi. Napisany w Rabce początek książki zostanie w środę, 16 lipca, opublikowany wraz z regulaminem ogłoszonego konkursu na stronach internetowych Wydawnictwa Zakamarki i Festiwalu w Rabce. Młodzi czytelnicy (od 6 do 9 lat) będą mogli samodzielne dokończyć opowieść. Główną nagrodą będzie wyjazd do muzeum literatury dla dzieci w Junibacken, gdzie miedzy innymi można zobaczyć wystawę o Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai.

To będzie książka o morzu – zdradzili pisarze. – Nie o konkretnym Morzu Bałtyckim, ale morzu jako samoistnym bycie, który łączy ludzi, ale czasem też ich dzieli, karmi, ale i zabija, bywa spokojny, ale i gwałtowny.

Ponieważ to opowieść, będzie dwoje bohaterów – dzieci, najprawdopodobniej dziewczynka i chłopiec, żyjących po dwóch stronach morza. To jest punkt wyjścia, a reszta pozostaje indywidualnym wyborem każdego z nas.

Martin Widmark traktuje ten projekt jako szansę inspirującej wymiany myśli na ten sam temat. Pisarz, opowiadając historię, zwykle jest sam. W przypadku tego projektu istnieje możliwość poznania innego punktu widzenia.

Dla Wojciecha Widłaka wspólna książka jest szansą ciekawej przygody. Przystępując do niej, zadał sobie pytanie, co łączy go z Marcinem Widmarkiem (wcześniej panowie się nie znali). I po przemyśleniach doszedł do wniosku, że to właśnie morze.

Wraz z rozpoczęciem pracy przez pisarzy ogłoszony został przez Wydawnictwo Zakamarki konkurs na dopowiedzenie ciągu dalszego przez dzieci.

Każdy ma swoją historię – mówi Wojciech Widłak – tylko ma zbyt mało pewności siebie, by ją opowiedzieć. Poprzez konkurs chcemy zachęcić dzieci, by odważyły się mówić i pisać. Jesteśmy z Martinem Widmarkiem bardzo ciekawi ich historii.

Martin Widmark i Wojciech Widłak – wspólna książka dla dzieci
Konkurs dla dzieci: od 16 lipca 2014 roku

Dodaj komentarz