Eliza Proszczuk i jelenie zabiorą głos na Placu Defilad

Jelenie mówiące o teatrze na Palcu Defilad? Dlaczego nie. Eliza Proszczuk została zaproszona przez Teatr Dramatyczny do stworzenia instalacji wykorzystującej rzeźby jeleni będące elementami archiwalnej scenografii. Proszczuk pomalowała je na złoto i dała im głos. Zapytała warszawiaków o znaczenie teatru w ich życiu. Wywiady zostały wykorzystane przez artystkę w instalacji – rzeźby reagując na ruch, mówią głosami pytanych o teatr mieszkańców stolicy. Instalację można oglądać od 15 lipca.

Eliza Proszczuk, „Jelenie”, realizacja pracy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliza Proszczuk, „Jelenie”, realizacja pracy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ideą projektu Plac Defilad jest stworzenie wysokiej jakości, wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, przyciągającej zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pierwszy etap projektu został zaplanowany na trzy lata. Teatr Dramatyczny postanowił w pierwszej kolejności odczarować swoje magazyny i udostępnić artystom rekwizyty z archiwalnych tytułów. Do współpracy przy pierwszej instalacji zaprosiliśmy młodą warszawską artystę Elizę Proszczuk, która zajmuje się sztuką wizualną.

Poproszono mnie, bym wykorzystała element scenograficzny jelenie do swojej instalacji. Doszukałam się w tym pewnej przekory. Określenie jeleń w naszym obszarze kulturowym często używane jest w stosunku do ludzi naiwnych, dających się wykorzystać, którzy coś za nas robią. Pomyślałam, że mogłoby być interesujące, gdyby oddać głos złotym jeleniom. Na tej podstawie przeprowadziłam rozmowy z mieszkańcami Warszawy, ludźmi z różnych środowisk. Moje pytania dotyczyły znaczenia teatru w ich życiu. Kolor złoty nawiązuje zaś do starotestamentowego złotego cielca i do buddy, który niesie światłość i mądrość. Poza tym nawiązuje do architektury Pałacu Kultury. Poprzez swój kolor jeleń staje się bogato zdobioną rzeźbą monumentalną

– opowiada Eliza Proszczuk.

Eliza Proszczuk, „Jelenie”, realizacja pracy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliza Proszczuk, „Jelenie”, realizacja pracy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eliza Proszczuk – urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2000-2006). Tytuł Magistra Sztuki otrzymała w roku 2006. W latach 2007-2009 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych Post St. Joost w Den Bosch, Breda na Wydziale Visual Arts. 29 czerwca 2009 uzyskała dyplom International Master of Fine Arts. W trakcie studiów przygotowała akcje artystyczną wokół przestrzeni Dworca Centralnego w Den Bosch pt: Shortcuts (Na skróty), a także brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych np: Noc Muzeów, SM’s Stedelijk Museum, Den Bosch (Holandia); Bat Reel 2, De Veemvloar, Amsterdam (Holandia); Bat Reel, Novylon, Antwerpia (Belgia); B.a.d. Fundation, Rotterdam (Holandia).

Od października 2008 do kwietnia 2009 roku przebywała na rezydencji twórczej w ramach stypendium B.a.d. Fundation, w tym czasie realizowała projekt artystyczny dla Rotterdamu (dzielnica Charlois), a także stworzyła książkę artystyczną pt: Infantile Hematology. Książkę można było obejrzeć na wystawie/prezentacji Monkeys on the Water, Het Wilde Weten, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej B.a.d. Fundation, Rotterdam (Holandia); na wystawie indywidualnej Infantile Hematology, Galeria XX1 , Warszawa. Artystka Uczestniczyła także w programie rezydencji twórczej Hommes Gallery w Rotterdamie.

W 2010 roku otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z Galerią Studio i Komuną Warszawa 2011 przeprowadziła i z realizowała projekt pt. Pasiak w Warszawie. W tym samym roku miała wystawę indywidualną Widzisz tyle ile chcesz w Galerii Promocyjnej w Warszawie, wystawę zbiorową Gucio zaczarowany, ostatni obywatel Rzeczpospolitej Obojga Narodów Galeria Pamienkalio, Wilno. W roku 2013 wspólnie z Kamilą Szejnoch brała udział w projekcie rezydencji twórczej SYB Holandia. W tym samym roku z okazji festiwalu Kultury holenderskiej w Poznaniu w Galerii Arsenał przeprowadziła prezentację swoich działań artystycznych. W lutym 2014 r. brała udział w wystawie Sztuka na Zamku w Galerii Kordegarda w Warszawie. W czerwcu tego roku współtworzyła projekt artystyczno-terapeutyczny z antropolożką Agnieszką Dudrak w Tibilisi, zakończony tam wystawą Supra of Her own w Galerii Nectar.

Od 2011 roku pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów jako asystentka profesora Sławomira Ratajskiego. W roku 2012 otworzyła przewód doktorski na tej uczelni. Od roku 2012 prowadzi zajęcia z arteterapii ze skazanymi kobietami w Areszcie Śledczym na Olszynce Grochowskiej tam też realizuje swój projekt doktorski.

Eliza Proszczuk, Jelenie
Instalacja wizualno-dźwiękowa
Pracę będzie można oglądać od 15 lipca do 15 sierpnia 2014 roku
Plac Defilad, trawnik przed wejściem do Teatru Dramatycznego

Dodaj komentarz