• 2014-07-12

Herstorie na Starym Mieście w Gdańsku. Nowe herstorie w Stoczni

W ramach herstorycznego projektu Metropolitanka można zwiedzać Gdańsk śladami ważnych dla historii miasta kobiet. Podczas spacerów członkinie grupy Metropolitanka opowiadają herstorie (z angielskiego: her story – jej historia), które przywołują pamięć o roli kobiet w historii i sferze publicznej.

Jedna z tras gdańskich herstorii (żródło: materiały prasowe organizatora)

Jedna z tras gdańskich herstorii (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczną nowością są dwie trasy po Starym i Głównym Mieście. Poświęcone są gdańskim prekursorkom i działaczkom polonijnym. Uczestnicy i uczestniczki spacerów poznają na nich historię dwudziestu dziewięciu kobiet zaangażowanych w społeczne, kulturalne i polityczne życie miasta: Wandy Czyżewskiej – założycielki tajnej szkoły polskiej, reformatorki damskiego ubioru – Clary Stryowskiej-Baedeker, pilotki i sędziny żużlowej – Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej i wielu innych, ważnych dla Gdańska kobiet.

W każdą niedzielę do końca wakacji, można spacerować po Stoczni Gdańskiej trzema trasami: pracownic, działaczek Solidarności oraz artystek związanych ze Stocznią. Podczas spacerów przedstawiane są kobiety, które odegrały kluczowe role w czasie sierpniowego strajku 1980: Anna
Walentynowicz, Alina Pieńkowska, Henryka Krzywonos, Joanna Duda-Gwiazda i Maryla Płońska oraz pracownice, które wraz z kolegami budowały statki i tworzyły potęgę stoczni.

Dzięki zrealizowanemu przez nas audioprzewodnikowi Stocznia jest kobietą dawny zakład pracy można też zwiedzać samodzielnie, w dowolnej porze.

Herstorie – wędrówki szlakami kobiet ważnych dla Gdańska
Stare i Główne miasto: każda środa i piątek do 29.08.2014r., godz. 18.00
ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Stocznia: każda niedziela do 31.08.2014r. oraz piątek 15.08.2014 r., godz. 16.00
brama nr 2 Stoczni Gdańskiej, pl. Solidarności

Zapisy: Punkt Informacji Kulturalnej w Gdańsku, ul. Długi Targ 39/40

Dodaj komentarz