• 2014-07-12

I Bóg stworzył aktora… Andrzej Chyra

Andrzej Chyra będzie bohaterem tegorocznej odsłon cyklu I Bóg stworzył aktora na 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Andrzej Chyra kadr z filmu „W imię”, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimierz Dolny, Janowiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Chyra kadr z filmu „W imię”, Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimierz Dolny, Janowiec (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do czołówki polskich aktorów Andrzej Chyra trafił piętnaście lat temu po roli w filmie Dług. Rola Gerarda Nowaka, gangstera szantażującego dwóch młodych biznesmenów, sprawiła, że został nie tylko doceniony przez krytyków, ale na długo zapamiętany przez widzów. Swoją karierę następnie rozwijał w równie świetnych rolach w Komorniku, Wszystko, co kocham, Wszyscy jesteśmy Chrystusami. Pracował u boku największych aktorskich gwiazd oraz z najwybitniejszymi reżyserami m.in. z Feliksem Falkiem, Andrzejem Wajdą czy Jerzym Stuhrem. Mimo sukcesów kinowych Andrzej Chyra nie zrezygnował z teatru, gdzie pracował m.in. z Agnieszką Glińską, Krzysztofem Warlikowskim i Grzegorzem Jarzyną. To aktor, który nie boi się wyzwań i podejmowania ryzyka. Udowodnił to, m.in. współpracując z Konradem Niewolskim przy kontrowersyjnej Symetrii i równie mocno zapadającym w pamięć Palimpseście. W 2011 roku był jedną z gwiazd Sponsoringu, pierwszej zagranicznej produkcji Małgorzaty Szumowskiej. Współpraca z nią przyniosła mu również najlepszą rolę ostatnich lat w filmie W imię… (obraz zostanie pokazany na Dwóch Brzegach w ramach retrospektywy reżyserki).

Bohaterami cyklu I Bóg stworzył aktora… na Dwóch Brzegach są artyści, którzy swoimi rolami zachwycali widzów w kinie, telewizji lub teatrze. W poprzednich edycjach w Kazimierzu gościliśmy m.in. Stanisławę Celińską, Krystynę Jandę, Marka Kondrata, Janusza Gajosa czy Jerzego Stuhra.

8. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
od 2 do 10 sierpnia 2014 roku
Kazimierz Dolny, Janowiec

Dodaj komentarz