• 2014-07-11

Most63 – porozumienie pokoleń

Most63 to oddolny, obywatelski projekt artystyczny. Dokument składający się z 63 miniatur filmowych, wspartych wystawami plakatów, będzie miał swoją premierę 1 sierpnia, w 70. Rocznicę Powstania Warszawskiego.

„Most63” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Most63” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W dokumencie tym Polacy, a także ludzie z różnych stron świata – obecni mieszkańcy Warszawy definiują proste hasła, np. chleb, woda, rodzina, przyjaciele, szczęście, samotność.

Każdy z filmów jest przetłumaczony na język polski (dla osób głuchoniemych, dodatkowo tłumaczenia osób obcojęzycznych), niemiecki, angielski, rosyjski.

Filmy zostały podzielone na części:

  • 31 filmów to definicje ludzi z całego świata (głos młodego pokolenia – ludzie w wieku 20–35 lat),
  • 31 filmów to definicje tych samych haseł kombatantów, żołnierzy AK, biorących udział w Powstaniu Warszawskim (głos odchodzącego pokolenia),

Obie grupy definiuję ten sam zestaw haseł, jednak nie znają swoich wypowiedzi, które później zostaną ze sobą zestawione. Całość jest eksperymentem.

Projekt nieodpłatnie zostanie zaprezentowany na specjalnie przygotowanej stronie internetowej, a także podczas wystaw w trzech miastach: Warszawie, Berlinie i Moskwie. Całość przybliża dwa pokolenia, pokazuje historię w nietypowy sposób.

Organizatorzy mają świadomość, że to ostatnia chwila, aby zapytać naocznych świadków o tematy, których nikt z nimi do tej pory nie poruszał. To też pierwsza okazja, aby zebrać w jednym miejscu wypowiedzi dwóch pokoleń, porównać je, lecz nie komentować.

Urodziłem się w stanie wojennym, można powiedzieć, że jestem jego dzieckiem. Moi Rodzice, należąc do Solidarności, byli świadkami przemian, jakie zachodziły w latach transformacji. Dziadkowie przeżyli II Wojnę Światową, należeli do AK, walcząc podczas Powstania Warszawskiego…

Takich historii rodzinnych w moim ukochanym mieście nie tylko jest bardzo dużo… myślę, że wręcz nie są czymś nadzwyczajnym.

Każdemu pokoleniu towarzyszyła walka o coś: o lepsze jutro, o wartości które wyznawali, o to w co wierzyli – każde miało swój cel. Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które żyje w wolnej Polsce, w Europie, którą pierwszy raz w historii od tak długiego czasu nie targają wichry wojny. Wszystko to właśnie dzięki naszym dziadkom i rodzicom. Często nie doceniamy tego, co od Nich dostaliśmy, wręcz tego nie szanujemy. Jakby to, co mamy, było oczywistością daną od zawsze. Nie zastanawiamy się nad tym przez co musieli przejść, aby było tak, jak jest. Abyśmy mogli podróżować bez przeszkód po całym świecie, abyśmy wierzyli w to, co chcemy, wypowiadali głośno to, co nam siedzi w głowach. Jeśli nawet nie zgadzamy się z Ich zdaniem, mamy odmienne zdanie w ocenie historii, w której uczestniczyli… szanujmy Ich. Nikt z nas przecież nie wie, jak sam by się zachował w podobnej sytuacji, bo nigdy nie musieliśmy stanąć przed tak trudnym wyborem. Spróbujmy wysłuchać tego, co mają nam do powiedzenia, może nie różnimy się tak bardzo, jak nam się zdaje.

Podobno szacunek jest kluczem do zrozumienia. Na każdej płaszczyźnie. Dlatego wolimy łączyć niż dzielić. Dziś – jutro – pojutrze.

Grzegorz Piwnicki

Autorami są: Grzegorz Piwnicki Forin – artysta grafik, absolwent Wydziału Grafiki warszawskiej ASP; Piotr Jasiński – producent, studiował reżyserię dźwięku w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych oraz reklamę.
Zrealizowali pro publico bono m.in. takie akcje jak: Projekt Wolności, kampanię społeczną skierowaną do młodego pokolenia Polaków oraz kampanię edukacyjną, opartą o grę internetową, dla Muzeum Powstania Warszawskiego pt. 63 dni z życia Warszawy, opowiadającą o ludziach sztuki biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

Most63
Premiera: 1 sierpnia do 2 września 2014 roku
Warszawa (wystawa w auli Politechniki)

 

Dodaj komentarz