Bliscy nieznajomi w CSW Łaźnia

Od 8 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Bliski nieznajomy.

Autorka pracy: Jurga Barilaite (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Jurga Barilaite (źródło: materiały prasowe organizatora)

Życie społeczne w dużej mierze określone jest przez sposób, w jaki dokonujemy podziału na kategorie my i oni. Podział ten należy do uniwersalnych cech kultury człowieka; istniał w przeszłości – w zhierarchizowanych społeczeństwach i pomiędzy odmiennymi kulturami, jak również dziś – w zglobalizowanym społeczeństwie i kulturze. Będzie on istniał zawsze, bez względu na czas i miejsce, ponieważ – jak mówią socjolodzy – budowanie tożsamości człowieka polega między innymi na włączaniu do swojej grupy podobnych nam i wyłączaniu odmiennych od nas. W tym rozumieniu wykluczenie i włączenie mają charakter pozytywny, gdyż działają na grupę wzmacniająco: drugi, inny, odmienny jest potrzebny po to, aby przejrzeć się w nim jak w lustrze, żeby w nim zobaczyć siebie.

Idea wystawy, jak również całego projektu Close Stranger narodziła się trzy lata temu. Od pobytów rezydencyjnych artystów upłynął już ponad rok. Wówczas wydawało się, że problemy i konflikty pomiędzy naszymi nacjami należą do przeszłości i obecnie potrzeba jest nowa refleksja, w nowych warunkach. Nieoczekiwanie w ciągu ostatnich miesięcy polityczna sytuacja między naszymi państwami całkowicie uległa całkowitej zmianie. Okupacja Krymu przez Rosję wyzwoliła bardzo silne i negatywne emocje w społeczeństwach Polski i Litwy, a także obawę o swoją niepodległość. Wypadki te postawiły również organizatorów i uczestników tej wystawy wobec nowych pytań o naturze etycznej oraz wobec konieczności podjęcia wyborów. Dwoje artystów zdecydowało odmówić udziału w wystawie pokazywanej w Kaliningradzie. Wydaje się jednak, iż jest jeden poważny argument za tym, by ekspozycję tę prezentować: kultura pojawia się tu jako jedyna platforma, na której my, obywatele Polski, Litwy i Rosji, możemy się z sobą spotykać istniejących pomimo politycznych konfliktów.

Autor pracy: Yury Vassiliev (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Yury Vassiliev (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Jurga Barilaitė [LT], Blyablyas Oleg [RU], Alexey Chebykin [RU], Angelika Fojtuch [PL], Laura Garbštienė [LT], Artur Gogołkiewicz [PL], Nerijus Jankauskas [LT], Egor Luchshev [RU], Alexander Lyubin [RU], Jacek Niegoda [PL], Agata Nowosielska [PL], Grigory Selsky [RU], Remigijus Treigys [LT], Yury Vassiliev [RU], Marta Vosyliute [LT], Julita Wójcik [PL], Piotr Wyrzykowski [PL], Laura Zala (Zalagaityte) [LT].

Kuratorzy: Ignas Kazakevicius, Irina Tchesnokova, Agnieszka Wołodźko
Organizatorzy: Bałtycki Oddział Narodowego Centrum Sztuki Współczesnej w Kaliningradzie, Centrum Komunikacji Kulturowej w Kłajpedzie, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
Architekt wystawy: Marek Zygmunt
Producent wystawy: Aleksandra Musielak

Bliski nieznajomy
Wernisaż: 8 sierpnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 7 września 2014 roku
CSW Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk

Dodaj komentarz