Noc Literatury – Wielkie Czytanie

10 lipca odbędzie się we wnętrzach i w ogrodzie Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15, nieopodal Manufaktury, pierwsza w tym mieście Noc Literatury – Wielkie Czytanie.

„Noc Literatury – Wielkie Czytanie” (źródło: materiały prasowe)

„Noc Literatury – Wielkie Czytanie” (źródło: materiały prasowe)

Poprzedzą ją warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci młodszych (14.00–16.00, wokół najbardziej znanych wierszy Fredry, Konopnickiej i Jachowicza) i starszych (16.00–18.00, osnute na motywach wziętych z Muminków Jansson).

W części nocnej, planowanej od 18.00 do 1.00, swoje utwory czytać będą nie tylko znani pisarze i poeci z regionu łódzkiego (m.in.: Marek Czuku, Kacper Bartczak, Przemysław Dakowicz, Dorota Filipczak, Piotr Gajda, Piotr Grobliński, Krzysztof Kleszcz, Robert Miniak, Monika Mosiewicz, Kacper Płusa), ale też artyści początkujący – uczestnicy warsztatów literackich, które odbywają się w Domu Literatury oraz członkowie studenckiego Koła Krytyczno-Literackiego działającego na filologii polskiej UŁ. W odcinkach zaprezentuje swoją niedrukowaną debiutancką powieść student polonistyki, Igor Kociełkiewicz.

W godzinach 18.00–21.00 będzie można wysłuchać gawęd badaczy literatury z UŁ: o Antonim Malczewskim, zapomnianym romantyku, będzie mówił Jacek Brzozowski, o muzyczności w poezji – Jerzy Wiśniewski. Literacką grę w kryminał we wnętrzach Muzeum poprowadzi Maria Berkan-Jabłońska.

Ciekawie wybrzmią też zapewne w murach Muzeum performatywnie, parateatralnie zaprezentowane fragmenty dzieł dawniejszych, współczesnych i najnowszych związanych z Łodzią: Ziemi obiecanej Władysława Reymonta, Miasta do zjedzenia Przemysława Owczarka i Manufaktury czasu Magdaleny Starzyckiej.

Uzupełnieniem programu będzie muzyka łódzkiego zespołu Agnellus, wykonującego na rockowo piosenki do tekstów m.in. Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana.

Noc Literatury – Wielkie Czytanie to pierwsza tego typu wspólna inicjatywa środowiska uniwersyteckiego (skupionego wokół powstałego niedawno Interdyscyplinarnego Centrum Badań Humanistycznych UŁ), Domu Literatury w Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi. Kolejne edycje planowane są jesienią.

Noc Literatury – Wielkie Czytanie
Koordynator: prof. Tomasz Cieślak
10 lipca 2014 roku
Muzeum Miasta Łodzi

Dodaj komentarz