• 2014-07-10

Miljenko Jergović kolejnym gościem Festiwalu Conrada

Miljenko Jergović – jeden z najważniejszych współczesnych chorwackich pisarzy, którego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym także na język polski – pojawi się w Krakowie w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.

Miljenko Jergović, fot. Ulrike Rauch (źródło: materiały prasowe)

Miljenko Jergović, fot. Ulrike Rauch (źródło: materiały prasowe)

Urodzony w Bośni, w Sarajewie, pisarz, poeta i publicysta, absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Sarajewskiego Miljenko Jergović zadebiutował tomem poetyckim Opservatorija Varšava w 1988 roku. Cztery lata później rozpoczął pracę jako wydawca i dziennikarz tygodnika Nedjeljna Dalmacija. Od 1993 roku mieszka i tworzy w Chorwacji. Uznanie krytyków i środowiska międzynarodowego przyniósł mu zbiór opowiadań Sarajevski Marlboro (1994), w których główną bohaterką jest ogarnięta wojną Bośnia i Hercegowina. Swój sukces Jergović zawdzięcza doskonałej umiejętności prowadzenia narracji, liryzmowi obecnemu również w utworach prozatorskich oraz odwadze w poruszaniu delikatnej materii historii i włączenia jej w fikcję literacką.

Pisarz jest laureatem kilkunastu nagród, m.in. Nagrody im. E. M. Remarque’a, Premio Napoli czy Nagrody im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry. Za książkę Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki (2011) otrzymał Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus, przyznawaną pisarzom z kręgu Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Miljenko Jergović, fot. Ulrike Rauch (źródło: materiały prasowe)

Miljenko Jergović, fot. Ulrike Rauch (źródło: materiały prasowe)

Pierwszymi ogłoszonymi gośćmi tegorocznej edycji Festiwalu są: wybitny, amerykański pisarz Paul Auster, ceniony francuski filozof Jacques Rancière oraz laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk. W ramach festiwalu zorganizowane zostaną spotkania i dyskusje w gronie wybitnych pisarzy, filozofów, reżyserów i artystów wizualnych z całego globu. Rozmowy będą dotyczyły m.in. relacji łączących literaturę z rzeczywistością oraz językowych i literackich narzędzi, które pozwalają ludziom przekraczać mentalne, kulturowe i estetyczne granice. Tegoroczna edycja Festiwalu nosi tytuł Wspólne światy.

Festiwal Conrada
Od 20 do 26 października 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz