Szkło z Heratu. Studium przypadku.

Już 11 lipca w Muzeum Etnograficznym w Krakowie otwarta zostanie nowa wystawa czasowa (studium obiektu) – Szkło z Heratu. Studium przypadku.

Obiekty prezentowane na wystawie, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obiekty prezentowane na wystawie, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa prezentująca błękitne szkło użytkowe i dekoracyjne z Heratu to studium rzemiosła, do odkrycia którego doprowadzić miał przypadek. Studium obejmuje kilkadziesiąt kruchych obiektów (flakoników, dzbanków, szklanek itp.) włączonych w kolekcję Muzeum w latach 60. i 70. XX w. dzięki dr. Krzysztofowi Wolskiemu.

Szkło z Heratu prezentowane jest w kontekście rejestracji filmowej autorstwa Andrzeja Dybczaka, który w 2010 roku odwiedził Kabul i zarejestrował proces wytwarzania naczyń szklanych przez rzemieślników, którzy przenieśli się do stolicy Afganistanu z Heratu. W takim ujęciu obiekty sprzed kilkudziesięciu lat stawiają wciąż aktualne pytania – o przyszłość szklanego rękodzieła w obliczu zalewu tanimi produktami przemysłowymi, trudnej sytuacji wewnętrznej kraju oraz braku patronatu nad tą wytwórczością. Film rejestruje zarazem codzienną atmosferę współczesnego Kabulu, co stanowi osobno o jego wartości.

Szkło z Heratu. Studium przypadku – wystawa czasowa w Muzeum Etnograficznym w Krakowie,
12 lipca – 12 października 2014 r.
Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Dom Esterki, ul. Krakowska 46,
Kraków.

Dodaj komentarz