• 2014-07-09

Muzyczna podróż po Słowacji i Chorwacji

11 lipca amfiteatr Muzeum Etnograficznego w Toruniu wypełni feeria barw i dźwięków. Za sprawą zespołów folklorystycznych ze Słowacji i Chorwacji wielbiciele tańców i strojów ludowych obejrzą taneczne widowisko.

Zespół folklorystyczny „Trenčan”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zespół folklorystyczny „Trenčan”, (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rodzimy folklor zaprezentują dwa zespoły, laureaci wielu nagród na konkursach i festiwalach w swoich krajach jak i zagranicą:

Zespół folklorystyczny Trenčan  działa od 1949 r. Jego członkami są uczniowie w wieku 15 – 19 lat. Wszyscy oni poświęcają pracy w zespole swój wolny czas. Trenčan jest jedną z najstarszych i najciekawszych grup folklorystycznych na Słowacji. Jej głównym celem jest zachowanie oryginalnego folkloru regionu i miejscowości Trenčín (zachodnia Słowacja). Działania zespołu umożliwiają jego członkom poznanie ludowej tradycji, rozwijanie własnej wrażliwości estetycznej i kultury ruchu, a widzom niezwykłe wrażenia estetyczne i zbliżenie z wielowiekowymi zwyczajami. Podczas występów zespołowi towarzyszy dziewczęca grupa śpiewacza i kapela ludowa.

Zespół Pieśni i Tańca Hruśevec Kupljenski wziął swoją nazwę od wsi leżącej niedaleko stolicy Chorwacji, Zagrzebia. Zespół zawiązał się w 1955 r. i od tego czasu działa przy lokalnej szkole. Grupę tworzą: sekcja instrumentalna, taneczna, śpiewu ludowego oraz teatralna. Praca zespołu polega na poznawaniu i scenicznym prezentowaniu tańców, piosenek, muzyki i obyczajów stanowiących część tradycyjnego dziedzictwa chorwackiego. Obecnie zespół liczy 60 członków, przedstawicieli różnych pokoleń. Repertuar grupy obejmuje tańce niemal wszystkich etnograficznych regionów Chorwacji.

Muzyczna podróż – koncert zespołów folklorystycznych
ze Słowacji i z Chorwacji
11 lipca 2014 r., godz. 18.00
ul. Wały gen. Sikorskiego 19,
Toruń

Dodaj komentarz