• 2014-07-09

Martushka Fromeast pośród nepalskich szamanów

Od 9 lipca w Galerii Obok ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Martushki Fromeast pt. Nie boję się nocy – jestem Bompo.

Martushka Fromeast, „Nie boję się nocy – jestem Bompo”, Galeria Obok ZPAF w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martushka Fromeast, „Nie boję się nocy – jestem Bompo”, Galeria Obok ZPAF w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Nie boję się nocy – jestem Bompo opowiada o rytuałach szamańskich w Nepalu. Przez ponad cztery miesiące Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) mieszkała w małej wiosce w nepalskich himalajach – Syafrubesi. Miejscowość położona jest zaledwie 13 km od granicy z Chinami. Miejsce to jest punktem startowym dla wielu popularnych tras trekkingowych. Jednak tradycje i obrzędy szamańskie są przed wszędobylskimi turystami całkowicie ukryte. Tajemne rytuały odbywają się bowiem w prywatnych domach, często nocą. Autorka miała szczęście zetknąć się blisko z ludźmi nazywanymi – Bompo i Jhankrisami (szamanami), którzy mieszkają w Syafrubesi. Pozwolono jej uczestniczyć w rytuałach leczniczych oraz całonocnych pudźas, obrzędach oczyszczających ciało z chorób i demonów. We małej wsi mieszka siedemnastu szamanów przynależących do dwóch kast szamańskich. Umiejętności szamańskie przekazywane są często z ojca na syna. Szamani często w dzieciństwie spędzają jakiś czas samotnie w lesie, medytując i ucząc się od mitycznego ducha lasu. W czasie święta Janai Purima mieszkańcy miejscowości wyruszają na pielgrzymkę z szamanami do miejsc związanych z kultem.

Prezentowana w Galerii Obok ZPAF wystawa jest fragmentem rozwijającego się projektu, który był pokazywany m.in na festiwalach fotograficznych Delhi Photofestival, Xishuangbanna Photo Festival 2014,w Chinach oraz w galerii Siddartha Arts Gallery w Kathmandu. Projekt został nagrodzony na BZ WBK PRESS PHOTO 2014 w kategorii: Życie codzienne – reportaż.

Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) jest absolwentką ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin’s College of Arts and Design w Londynie. Jako artystka wizualna jest szczególnie zainteresowana problematyką storytellingu jako fenomenu grupowego. Założyła i tworzy organizację ClickAcademy, realizującą fotograficzne projekty kolaboratywne. Ich efekty wystawiane były m.in. podczas Drugiego Romskiego Pawilonu na Miedzynarodowej wystawie Sztuki Biennale w Wenecji, na Delhi Photofestival, a także na Xishuangbanna Photo Festival 2014 w Chinach.

Martushka Fromeast, Nie boję się nocy – jestem Bompo
Wernisaż: 9 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 29 sierpnia 2014 roku
Galeria Obok
Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz