Maciej Pakalski z optycznego Punktu widzenia

Od 12 lipca w Galerii BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wlkp. będzie można oglądać wystawę prac Macieja Pakalskiego pt. Punkt widzenia.

Autor pracy: Maciej Pakalski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Maciej Pakalski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jego malarstwo ewoluowało od rzetelnego realizmu do abstrakcji geometrycznej w najczystszej postaci. W swoich pracach bada zagadnienie przestrzeni, światła i rytmu. Zajmuje się również malarstwem ściennym. Tworzy drewniane reliefy; obrazy-struktury. Są to formy na granicy malarstwa i płaskorzeźby, polegające na zabawie przestrzenią w duchu optical-artu oraz na analizie znaczenia koloru i światła.

W swoich pracach dąży do stworzenia obrazu mistycznego. Rytmiczny układ setek elementów, pozornie szablonowy, tworzy kompozycje o różnorodnym charakterze: raz mające wywołać w odbiorcy wrażenie spokoju, niczym powtarzana mantra, innym razem wprowadzające w świat niepokoju, dyskomfortu, nieokreślonej przestrzeni. W każdym obrazie stara się wprowadzić widza w inną przestrzeń, poszukuje elementu zaskakującego, nurtującego, który go wciągnie i zatrzyma.

W najnowszym cyklu, za sprawą nowego środka wyrazu – lustra, mocniej niż dotychczas wchodzi w grę z widzem. Jego najnowsze obrazy żyją i zmieniają się w zależności od światła i perspektywy. Materiał ten dodatkowo potęguje wrażenie nieskończonej multiplikacji, a także ze zwiększoną siłą kreuje w oczach widza wrażenie różnorodności płaszczyzn.

Maciej Pakalski – urodzony w 1983 r. w Warszawie. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Jacka Dyrzyńskiego, Pracowni Malarstwa prof. Krzysztofa Wachowiaka oraz w Pracowni Technologii i Technik Malarstwa Ściennego prof. Edwarda Tarkowskiego.

Maciej Pakalski, Punkt widzenia
Wernisaż: 12 lipca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 24 sierpnia 2014 roku
Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

Dodaj komentarz