Tomasz Mróz: Śpij spokojnie w kosmosie, żółw cię nie u…

Od 11 lipca w Galerii Foksal w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Tomasza Mroza pt. Śpij spokojnie w kosmosie, żółw cię nie u…

Autor pracy: Tomasz Mróz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Tomasz Mróz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomek Mróz pokazuje w Galerii Foksal obraz artysty znużonego, wycofanego i przerażonego współczesnym pragmatycznym podejściem do zawodu. Jego spektakularny, hollywoodzki projekt dla Galerii Foksal jest przeciwwagą dla sztuki zaangażowanej i przeintelektualizowanej. W centrum zainteresowań artysty stoi człowiek i jego niezgoda na postulaty społecznego zaangażowania i współuczestnictwa w życiu publicznym. Tomek Mróz porusza w swoim projekcie niepopularny w dzisiejszym świecie problem depresji, ucieczki przed światem, porażki.

Mamy wrażenie, że budowa baśniowo-filmowego świata w Galerii Foksal, to realizacja fantazji na temat kryjówki, w której poczucie bezpieczeństwa i wyciszenia wygrywają ze strachem przed wykluczeniem i klaustrofobią. Wydaje się, że jedynie realizacja całego projektu, zapełnienie przestrzeni rekwizytami ze snów i koszmarów, wizualizacja wszystkich fobii, jest w stanie uratować artystę przed samounicestwieniem. Dopiero konfrontacja z bólem i cierpieniem przynosi, jak to zwykle bywa w baśniach, katharsis i nadzieję. Tytuł wystawy nawiązuje do świata natury, w którym artysta szuka równowagi. Żółwie to zwierzęta, która znane są z tego, że nie odróżniają jawy od snu. Ten stan zawieszenia jest dla artysty receptą na przetrwanie.

Tomasz Mróz (urodzony w 1979 roku w Opolu ), mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent poznańskiej ASP. Współtworzył grupę artystyczną Penerstwo. Jego prace były prezentowane m. in. na wystawach: Crimestory, CSW Znaki Czasu w Toruniu (2014), Bóg się mamo nie pomylił, Gdańska Galeria Miejska (2013), Skontrum Ewolucje, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie (2012); Happiness Is a Warm Gun, Rizzordi Art Foundation w Sankt Petersburgu (2012); Arbeitsdisziplin. Duch sztuki poznańskiej około 2012, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu (2012); Coming Soon, Temporary Gallery w Kolonii (2011); E.Y.M/ B.B, Platán Galéria w Budapeszcie (2011); Samozło III or kulka w łeb for myself, Galeria Arsenał w Białymstoku (2008); OMMMMMM…, BWA w Zielonej Górze (2008); Establishment (jako źródło cierpień), CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie (2008).

Tomasz Mróz, Śpij spokojnie w kosmosie, żółw cię nie u…
Wernisaż: 11 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 22 sierpnia 2014 roku
Galeria Foksal w Warszawie

Dodaj komentarz