• 2014-07-08

Neneh Cherry powraca z nową płytą

Już 8 lipca ukaże się pierwszy od 16 lat album Neneh Cherry – Blank Project. W sierpniu natomiast, gwiazda wystąpi na katowickim Festiwalu Tauron Nowa Energia.

Neneh Cherry (źródło: materiały prasowe organizatora)

Neneh Cherry (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nowy krążek wychowanki nowojorskiej wokalistki stanowi dojrzałe świadectwo  jej wszechstronnych muzycznych zainteresowań. Znaleźć tam można inspiracje jazzowe, triphopowe mroki, znakomite elektroniczne rytmy i wreszcie niebanalne melodie jak choćby w singlowej piosence Out Of The Black z gościnnym udziałem Robyn.

Artystka znana szerokiej publiczności z takich przebojów jak Manchild, czy Woman, niejako skazana była na sceniczną karierę. Wychowywana pod opieką swego pasierba – legendy jazzu – Dona Cherry’ego, dorastała w towarzystwie wybitnych muzyków a jako dziecko raczkowała między stałymi gośćmi nowojorskiego domu: Milesem Davisem czy Allenem Ginsbergiem. W szkole średniej imprezowała z muzykami Talking Heads, by później – już w Londynie – zaangażować się w ruch postpunkowy.

Neneh jako solistka debiutowała w 1989 roku płytą Raw Like Sushi, z której pochodzą przeboje Buffalo Stance i Manchild. Singiel 7 Seconds z udziałem senegalskiego wokalisty Youssou N’Doura sprzedał się na świecie w 3 milionach egzemplarzy, a w Polsce przez pięć miesięcy utrzymywał się na Liście Przebojów Trójki. Podobny sukces odniósł kawałek Woman z wydanego w 1996 albumu Man. Przez lata kariery Cherry współpracowała m.in. z Trickym, Geoffem Barrowem z Portishead, Michaelem Stipem z R.E.M., zespołami Pulp, Gorillaz i Groove Armada. Ostatnie miesiące poświęciła na muzykowanie ze śmietanką skandynawskich muzyków jazzowych z grupy The Thing. Sumę wszystkich tych doświadczeń usłyszeć będzie można na Blank Project.

Premiera płyty Blank Project,
8 lipca 2014,
Nakład No Paper Records

Dodaj komentarz