Charles Willeford powraca w Wydawnictwie Mundin

Nadzieja dla umarłych to druga książka z serii ilustrowanych kryminałów wydanych przez wydawnictwo Mundin, która ukaże się 14 lipca. Klasyczną historię kryminalną mistrza gatunku Charlesa Willeforda dopełniają ilustracje młodego artysty Mikołaja Moskala.

Charles Willeford „Nadzieja dla umarłych”, il. Mikołaj Moskal (źródło: materiały prasowe)

Charles Willeford „Nadzieja dla umarłych”, il. Mikołaj Moskal (źródło: materiały prasowe)

Początek lata na Florydzie. Na ulicach i bulwarach Miami przybywa imigrantów i turystów. W tym samym czasie z powodu bezsensownych przepisów topnieją szeregi policji. W jednej z lepszych dzielnic miasta znaleziono ciało nastoletniego ćpuna, a przy nim portfel z nieważnymi dokumentami i zdjęciem kundla. Sprawa zostaje szybko uznana za przedawkowanie, ale detektyw Hoke Moseley sądzi inaczej. Mając na karku ambitnego szefa, uwodzicielską macochę denata oraz dwie nastoletnie córki próbuje rozwiązać sprawę, a przy okazji odmienić swój trudny los.

Nadzieja dla umarłych jest kontynuacją Miami Blues. Charles Willeford po raz kolejny przenosi czytelników do dusznych dzielnic Miami City, w którym nie wszystkich przestępców spotyka zasłużona kara. Wbrew politycznej poprawności opisuje mroczne strony bogatego i skąpanego w słońcu Miami, wplątując bohatera – sierżanta Hoke’a Moseleya – w coraz bardziej absurdalne sytuacje. Słoneczne, pomarańczowe rysunki Mikołaja Moskala dodatkowo podgrzewają gorącą już atmosferę. Do książki został dołączony plakat, który sprawi, że z pewnością wrócimy pamięcią do nieco kiczowatych lat 80.

Mundin to wydawnictwo założone przez Grażynę Kulczyk i Honzę Zamojskiego. Wydaje artist booki, książki o sztuce oraz ilustrowaną prozę. Do każdego tytułu podchodzi indywidualnie, stawiając przede wszystkim nacisk na jakość treści i formy wydawanych książek.

Ilustracje Oli Niepsuj do kryminału Miami Blues zdobyły Złoto w konkursie Klubu Twórców Reklamy.

Charles Ray Willeford (1919–1988) – amerykański pisarz, malarz, dziennikarz radiowy oraz bokser i hodowca koni. Pisarz wszechstronny – autor zarówno poezji, jak i opowiadań oraz artykułów. Zasłynął serią kryminałów, której bohaterem jest detektyw Hoke Moseley – jeden z nich, Miami Blues, do dzisiaj uważany jest za kultową wręcz pozycję. Willeford jest zdobywcą nagrody Fiction Beacon za książkę Pick-up (1955) oraz nagrody Marka Twaina za Cockfighter (1974).

Mikołaj Moskal (ur. 1985) zajmuje się rzeźbą, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Najważniejszy dla niego jest proces zbierania informacji i inspiracji, w oparciu o które buduje silnie ikonograficzne przedstawienia. Używając głównie tempery na papierze, za pomocą linii i plam tworzy gładkie, pozbawione faktur powierzchnie, zawsze o stonowanej i zamkniętej kompozycji. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Hochschule fur Gestaltung Offenbach we Frankfurtcie nad Menem. Współtwórca kolektywu New Roman. Współpracuje z warszawską Galerią Starter.

Charles Willeford Nadzieja dla umarłych
Premiera: 14 lipca 2014
Ilustracje: Mikołaj Moskal
Wydawnictwo Mundin

Dodaj komentarz