• 2014-07-07

Grzędziński w Galerii One Of

Od 10 lipca w warszawskiej Galerii One Of będzie można oglądać wystawę jednego zdjęcia autorstwa Wojciecha Grzędzińskiego z cyklu Pustka.

Fot. Wojciech Grzędziński, Bez tytułu, z cyklu „Pustka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Wojciech Grzędziński, Bez tytułu, z cyklu „Pustka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W lipcu warszawska Galeria One Of, mieszcząca się w witrynie Pin-Up Studio, gości znakomitego fotoreportażystę – Wojciecha Grzędzińskiego. Do kolejnej, piątej już odsłony galerii Grzędziński wybrał zdjęcie, które powstało w marcu 2013 roku w Afganistanie. Fotografia jest częścią cyklu o nazwie Pustka oraz powstającego właśnie albumu fotograficznego o tym samym tytule, który opowiada o konfrontacji Afganistanu z żołnierzami przylatującymi do tego kraju w ramach kontyngentu wojskowego.

Zdjęcie powstało w Prowincji Ghazni, około 50 metrów od miejsca gdzie w grudniu 2011 roku, w wyniku wybuchu miny-pułapki, zginęło pięciu polskich żołnierzy. Godzinę po otwarciu odbędzie się spotkanie z autorem zdjęcia, które poprowadzi fotograf dokumentalista Maciej Jeziorek. Tematem spotkania będzie Afganistan i tytułowa pustka, którą odczuwają żołnierze, stłoczeni w małej bazie.

Ze wstępu do albumu:

Pół roku w betonie. Wśród Hesco, worków z piaskiem i pyłu. Wszechobecnego pyłu. Patrząc tylko na szaroburą przestrzeń rodem z apokaliptycznego snu, pomiędzy bezosobowymi konstrukcjami wojny. To codzienna rzeczywistość ponad żołnierzy, którzy wchodząc w skład polskiego kontyngentu wojskowego, służą na misji w Afganistanie. Tylko garstka z nich w trakcie sześciu, siedmiu miesięcy pobytu na misji wyjeżdża na akcje bojowe. Pozostali, stłoczeni w małej bazie Ghazni na kwadracie o obwodzie 3700 metrów, oglądają tylko surrealistyczny krajobraz. Świat zewnętrzny widzą, wdrapując się na Hesco, mur bazy. Oglądając życie codzienne, trochę patrzą na nierzeczywistość, której nawet nie maja szansy dotknąć. Doprowadzają zwykłe codzienne czynności do poziomu rytualnego. Tak, żeby zabić czas. Żeby każda czynność zabrała jak najwięcej czasu, żeby jak najmniej myśleć o zagrożeniach. Tak żeby otoczenie nie wżarło się w głowę i żeby pustka otoczenia nie zdehumanizowała ich myślenia. Czego by nie robili, to otoczenie na wszystkich zostawia piętno. Kłopoty z adaptacją, z kontaktami z bliskimi, chęć izolacji i poczucie nierozumienia po powrocie to najczęstsze problemy żołnierzy. Pustka otoczenia znalazła swoje miejsce w ich głowach.

Wojciech Grzędziński – urodzony w 1980 roku w Warszawie. Studiował Stosowane Nauki Społeczne, Antropologię i Pedagogikę Rehabilitacyjną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako etatowy fotoreporter w gazetach codziennych m.in. Rzeczpospolitej i Dzienniku. W fotografii interesuje go człowiek i jego emocje zarówno w życiu codziennym jak i w sytuacjach nadzwyczajnych.

Dokumentował konflikty zbrojne i ich skutki m.in. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej m.in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo, honorowe wyróżnienie w konkursie NPPA oraz nagrodę Visa D’or News 2009 Award. Od lutego 2011 pracuje jako szef fotografów w Kancelarii Prezydenta RP oraz fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2014 roku.

Organizator wystawy: Pin-Up Studio

Wojciech Grzędziński, Bez tytułu, z cyklu Pustka, 2013
Wernisaż: 10 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 31 lipca 2014 roku
Galeria One Of / Pin-Up Studio
ul. Nowogrodzka 84/86
Warszawa

Dodaj komentarz