Dwunasty spacer trasą Poematu o mieście Lublinie

Już po raz dwunasty w Lublinie odbędzie się spacer trasą Poematu o mieście Lublinie Józefa Czechowicza. Nocna wędrówka rozpocznie się 12 lipca o godz. 19.00.

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” – baner (źródło: materiały prasowe)

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” – baner (źródło: materiały prasowe)

Pierwsze przejście odbyło się w nocy z 13 na 14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Rozpoczęto w ten sposób coroczną tradycję przejścia śladami miejsc uwiecznionych w Poemacie. Spacer odbywa się w noc lipcową, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec.

Wkracza on do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne Miasto. Trasą prowadzić będzie uczestników Czechowicz i… księżyc w pełni. Będzie to droga do miejsc nie tylko dobrze znanych, ale też tych, które zniknęły już z planu Lublina.

Wszyscy uczestnicy otrzymają specjalną mapę, wykonaną na kamieniu litograficznym, okolicznościowe koszulki, przypinki, exlibrisy i będą mogli zostawić swój wpis w księdze pamiątkowej. Na trasie Spaceru pojawią się murale z wierszami i cień Wędrowca.

Podczas Spaceru można będzie skorzystać z tekstu Poematu w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w 2014 roku roku obchodzimy 80. rocznicę powstania Poematu o mieście Lublinie.

Spacer trasą Poematu o mieście Lublinie
12 lipca 2014 roku, godz. 19.00
(rozpoczęcie na wiadukcie nad al. Solidarności od strony Górek Czechowskich)
Lublin

Dodaj komentarz