• 2014-07-07

Pat O’Neill – spotkanie z reżyserem w Kinie Muza

12 i 13 lipca Kino Muza w Poznaniu gościć będzie awangardowego amerykańskiego reżysera, Pata O’Neilla.

Pat O'Neill (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pat O'Neill (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na Festiwalu Animator obejrzymy jego retrospektywę. Będzie to również okazja do spotkania z reżyserem.

Pat O’Neill – urodził się w 1939 roku w Los Angeles. Z kulturą swojego miasta jest głęboko związany od późnych lat 60-tych XX wieku. Jest pomysłodawcą i twórcą filmów awangardowych, wpływowym profesorem CalArts oraz pionierem efektów optycznych. Największy rozgłos zdobył jednak jako autor filmów krótkometrażowych.

W filmach O’Neilla zanikają granice, narracja się załamuje, a warstwy wyobraźni przybliżają i jednocześnie oddalają widza od linearnego znaczenia. Twórca łączy w swoich dziełach technikę found footage z eksperymentalnym montażem i kompozycją. Jego innowacyjne rozwiązania optyczne antycypowały, ze znacznym wyprzedzeniem, technikę cyfrową naszych czasów.

W ciągu dotychczasowej kariery O’Neill zdobył międzynarodową popularność, a w ostatnich latach jego retrospektywy prezentowano w Tate Modern, Whitney Museum i Centrum Pompidou. Otrzymał nagrody: Maya Daren Award oraz Persistence of Vision Award na Festiwalu Filmowym w San Francisco, uzyskał też granty od fundacji Guggenheima i Rockefellera.

Pat O’Neill spotkanie z reżyserem
12 i 13 lipca 2014 roku
Kino Muza
Poznań

Dodaj komentarz