• 2014-07-07

Kwartet: Spektakl na dziedzińcu przedwojennej kamienicy

12 i 13 lipca na dziedzińcu kamienicy przy ul. Hożej w Warszawie wystawiony zostanie spektakl Kwartet w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

„Kwartet", reż. Mikołaj Grabowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kwartet", reż. Mikołaj Grabowski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kwartet… – to jedna z tych sztuk, w której aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę sztuki w ogóle.

Każdy z kolejnych spektakli jest inny, bowiem aktorzy zostawiają sobie duży margines na zabawę z publicznością, na improwizację. Cały smak tkwi w tym, iż tekst i zarysowana sytuacja dramatyczna są zaledwie partyturą dla improwizujących artystów.

Tekst Bogusława Schaeffera ma bowiem to do siebie, że można go ciąć i przestawiać do woli, i dzieje się to bez uszczerbku dla całości. Na tym polega geniusz twórcy, który buduje swoje dzieło z samodzielnych części, dając ogromną swobodę aktorowi i przez to czyni go współautorem. Atmosfera półprywatności, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki – w efekcie oryginalne, dowcipne widowisko, co wieczór inne.

Spektakle zyskają dodatkowo dzięki niezwykłej scenerii. Pieczołowicie odnawiana kamienica pod numerem 50 powstała w 1890 roku dla Fryderyka Martensa, założyciela Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Przemysłowych i Budowlanych. Już wtedy Hoża, zabudowywana kolejnymi stylowymi budynkami, stawała się prawdziwie wielkomiejską ulicą.

Oprócz licznych sklepów i cukierni przed wojną działały tu dwa kina. Zatem artystyczna atmosfera tej okolicy nieobca, jak również wielkie nazwiska. Na Hożej urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz, a właścicielką jednej z nieruchomości była słynna primadonna Operetki Warszawskiej, Wiktoria Kawecka.

Spektakl Kwartet
Reżyseria: Mikołaj Grabowski
12 i 13 lipca 2014 roku
Dziedziniec kamienicy przy ul. Hożej 50
Warszawa

Dodaj komentarz