Jerzy Plucha o świecie złotej rybki w Przemyślu

Od 11 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu będzie można oglądać wystawę Jerzego Pluchy pt. Świat złotej rybki.

Jerzy Plucha, „Przy posiłku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Plucha, „Przy posiłku” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W swojej twórczości kieruję się zasadą, że dzieło sztuki powinno zawierać jak najwięcej cech autorskich. Preferując malarstwo przedstawiające staram się, aby moje obrazy odróżniały się zarówno od twórczości dawnych mistrzów, jak i współczesnych. Dotyczy to zarówno kolorystyki, treści oraz rozwiązań formalnych. W swoich działaniach twórczych wykorzystuję prawie zapomniane techniki i technologie, jakie stosowali artyści ubiegłych wieków.

Jerzy Plucha

Jerzy Plucha – urodzony w 1951 r., w Lubaczowie. W 1980 r. ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizacja konserwacja malarstwa i rzeźby polichromowanej. Obok pracy konserwatorskiej zajmuje się twórczością artystyczną. Uprawia malarstwo ścienne, sztalugowe oraz pastel. Bezpośrednio po studiach wykonywał głównie kopie dzieł dawnych mistrzów.

Na przełomie lat 90. zajmował się własną twórczością artystyczną. Malował obrazy w konwencji realistycznej oraz abstrakcje. W latach 90. zarzucił całkowicie sztukę nieprzedstawiającą, by poświęcić się malarstwu realistycznemu. Malował martwe natury, pejzaże, sceny mitologiczne i alegorie. Z końcem lat 90. pojawił się w jego twórczości nowy temat – anioły. Cykl ten kontynuuje do dziś. W swoim dorobku ma szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, zarówno w kraju jak i poza granicami m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Jarosławiu, Przemyślu, Sandomierzu, Baranowie Sandomierskim, Tostedt /Niemcy i Erd /Węgry. Od początku lat 90. do 2003 r. wielokrotnie wystawiał swoje prace w Miejskim Domu Kultury oraz w Muzeum w Lubaczowie. W latach 2005-2006 brał udział w wielu wystawach i aukcjach charytatywnych m.in. w wystawie Bliźniemu swemu / Warszawa, Poznań, Katowice, Kraków, Wrocław, Rzeszów. Ważniejsze wystawy zbiorowe: Artefakty – 5 / I jeszcze raz o człowieku / Przemyśl / Sandomierz, 2005, 2006; międzynarodowa wystawa Wyznanie Europy, Erd / Węgry, 2006; Stulecie ZPAP Rzeszów 2012, Pałac Sztuki we Lwowie. Wystawy indywidualne: BWA Przemyśl; Budapeszt Dom Polski 2009; Jarosław – Galeria u Attavantich 2010; Zamek w Krasiczynie / Baszta Królewska 2011. Wiele prac znajduje się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Jerzy Plucha, Świat złotej rybki
Wernisaż: 11 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 5 sierpnia 2014 roku
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Przemyślu

Dodaj komentarz