• 2014-07-07

Bursztynowy zwierzyniec w PAN Muzeum Ziemi

Od 4 lipca w PAN Muzeum Ziemi w Warszawie można oglądać wystawę fotografii Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego pt. Bursztynowy zwierzyniec.

Fot. Aleksander Chmiel, „Apterygota” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Aleksander Chmiel, „Apterygota” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skład taksonomiczny inkluzji w bursztynie otwiera nam okno w przeszłość, możemy prześledzić zapis ostatniej chwili życia organizmów z dawnych lasów. Dla paleontologii niezwykle cenne są inkluzje, czyli sfosylizowane formy życia, które zostały uwięzione w lepkiej, żywicznej, śmiertelnej pułapce w minionych epokach geologicznych. Zatopione inkluzje to nie tylko zwierzęta, rośliny oraz ich szczątki, ale również krople wody, kryształki pirytu, pęcherzyki powietrza, które zostały uwięzione w trakcie twardnienia żywicy.

Wystawa Bursztynowy zwierzyniec prezentuje wynik żmudnej pracy dwóch entuzjastów makrofotografii – Aleksandra Chmiela i Marka Wyszomirskiego, którzy ulegli czarowi (w przypadku profesora Chmiela kolejny już raz) świata inkluzji w bursztynie ze zbiorów PAN Muzeum Ziemi w Warszawie. Na fotografiach pojawiły się głównie muchówki, mrówki oraz pająki zatopione w bursztynie.

Zdaniem autorów zdjęć:

Fotografowanie inkluzji bursztynowych jest bardzo dużym wyzwaniem dla fotografa. Wymaga czasu, cierpliwości i wielu prób ułożenia bursztynu w taki sposób, aby wydobyć temat, a uniknąć pokazania elementów niechcianych. Należało zminimalizować wpływ na ostateczny wynik fotografowania różnych artefaktów i zniekształceń obrazu powodowanych czynnikami wewnętrznymi (zanieczyszczenia, rysy, pęknięcia, pęcherzyki gazu) i powierzchniową nieregularnością bryłki bursztynu, co wpływa na przechodzenie światła i jakość rejestrowanego obrazu. Powierzchnie bursztynu do celów fotograficznych powinna być oczywiście dobrze wypolerowana. Dobór światła i ukierunkowanie oświetlenia oraz warunki ekspozycji były optymalizowane indywidualnie dla każdej bryłki bursztynu. Fotografowany bursztyn był często wielkości paznokcia (nawet najmniejszego), a fotografowane obiekty miały zwykle rozmiary kilku milimetrów.

Aleksander Chmiel i Marek Wyszomirski, Bursztynowy zwierzyniec
Wystawę można oglądać od 4 lipca do 3 sierpnia 2014 roku
PAN Muzeum Ziemi w Warszawie
Al. Na Skarpie 27
Warszawa

Dodaj komentarz