Anna Polanowska w Misz-maszu barw

Do 13 lipca w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie można oglądać wystawę prac Anny Polanowskiej pt. Misz-masz barw.

Autorką prac jest Anna Polanowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorką prac jest Anna Polanowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anna Polanowska jest wszechstronną artystką – maluje, tworzy batiki, realizuje projekty graficzne i aranżuje przestrzeń. Zajmuje się pozornie dalekimi od siebie dziedzinami sztuki, jednak w każdej z nich ukazuje wewnętrzny świat swoich emocji. Wernisaż jej pierwszej, indywidualnej wystawy odbędzie się już 28 czerwca.

Anna Polanowska tworzy przede wszystkim obrazy abstrakcyjne, czerpiąc inspiracje zarówno z doświadczeń fowistów, kubistów, jak i przedstawicieli Szkoły Nowojorskiej. W jej obrazach widać fascynację Markiem Rothko, Arshilem Gorkym, Willemem de Kooningiem, ale także Paulem Gauginem i Williamem Turnerem. Jej aktywność twórcza jest wynikiem głębokiej, emocjonalnej potrzeby. Obrazy Polanowskiej charakteryzuje przede wszystkim obrazowanie wewnętrznych przeżyć, które artystka przenosi na płótno za pomocą luźnych układów kolorów, form, płaszczyzn i brył.

Swoje pierwsze prace Anna Polanowska wykonywała techniką batikową. Charakteryzuje je lekkość stylizowanej, secesyjnej linii, opływowość kształtów i malarskie wykończenie. Dzięki wykorzystaniu zupełnie innej techniki, czyli farb akrylowych na płótnie, artystka diametralnie zmieniła swoje podejście do przedmiotu i z roku na rok poddawała go coraz silniejszej dekompozycji. Aktualnie tworzy abstrakcyjne, geometryzujące kompozycje o wyrazistej fakturze i kontrastowych zestawieniach kolorystycznych. Jej prace są dynamiczne, realizowane silnymi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla i jednocześnie – niezwykle dekoracyjne.

Tym, co najlepiej oddaje charakter malarstwa Polanowskiej jest wrażeniowość i umiejętność wyrażania bressonowskiego decydującego momentu na płótnie. Nie dotyczy on jednak konkretnej chwili, ale stanowi wizualny zapis osobistych wzruszeń artystki, jej fascynacji światłem, kolorem, kształtem, wzajemnym przenikaniem się form i barw, które widzi w rzeczywistym świecie. Malarka nie narzuca konkretnych interpretacji swoich prac, a nadawane im tytuły jedynie sugerują obecność pewnych wątków. Jak sama pisze, jej celem jest wchłonięcie widza w kompozycję, sprowokowanie go do interaktywnego, emocjonalnego odbioru dzieł i dalszych poszukiwań, choćby na chwilę, gdy obraz staje się jego środowiskiem.

Kuratorka: Zofia Rojek
Opieka artystyczna: dr Tomasz Myjak
Partnerzy wystawy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Myjak Atelier, Fundacja Universitatis Varsoviensis, Stara Kamienica, Galerie D’Art Ewa Hernik.

Anna Polanowska, Misz-masz barw
Wystawę można oglądać od 29 czerwca do 13 lipca 2014 roku
Wyższa Szkoła Gospodarowania Nieruchomościami
ul. Karowa 31
Warszawa

Dodaj komentarz