Syjuco i Bujak o kapitaliźmie i konsumeryźmie

Od 11 lipca w CSW Kronika w Bytomiu będzie można oglądać wystawę Stephanie Syjuco i Piotra Bujaka pt. Dirty Works.

Stephanie Syjuco, „Free Texts”, installation, 2012, ongoing project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stephanie Syjuco, „Free Texts”, installation, 2012, ongoing project (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dirty Works to wspólna inicjatywa Stephanie Syjuco i Piotra Bujaka, która składa się z gotowych już realizacji oraz prac work-in-progress, wykonywanych podczas trwania wystawy.

Wspólnym mianownikiem dla artystów – absolwentów legendarnego San Francisco Art Institute (Stephanie Syjuco BFA ’95, Piotr Bujak MFA ’12) – jest kreowanie przy użyciu mieszanych mediów wielopłaszczyznowych wypowiedzi na tematy współczesnego kapitalizmu i konsumeryzmu, a także opresyjności post-popkulturowej rzeczywistości. Ich twórczość, o wyraźnie postmarksistowskiej wrażliwości, charakterystycznej dla awangardy Zachodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, zazwyczaj budowana jest za pomocą strategii Do-It-Yourself i przewrotnie wyrafinowanej estetyki low budget. Projekt przygotowany w kooperacji z bytomską Kroniką jest jednocześnie debiutem artystycznym Stephanie Syjuco w Polsce.

Stephanie Syjuco (ur. 1974 w Manilii na Filipinach) – artystka wizualna, używająca różnych mediów. Wystawiała w najważniejszych instytucjach sztuki na świecie, a jej prace znajdują się w kolekcji m.in. Berkeley Art Museum, The New Museum in New York, San Francisco Museum Of Modern Art, Whitney Museum Of Modern Art (New York). Wykładowczyni Wydziału Sztuki Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Mieszka i pracuje w San Francisco.

Piotr Bujak (ur. 1982 w Będzinie) – artysta wizualny, posługujący się różnymi mediami. Doktorant Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Aktualnie mieszka i pracuje w Krakowie i Bytomiu.

Kurator: Stanisław Ruksza

Stephanie Syjuco, Piotr Bujak, Dirty Works

Wernisaż: 11 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 23 sierpnia 2014 roku
CSW Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz