Przedwojenne zabudowania na instalacji Różyc Bazaristan

28 czerwca odbyło się odsłonięcie instalacji przestrzennej Zielonego Jazdowa – Różyc Bazaristan, której autorką jest Aleksandra Wasilkowska. Architektka przeniosła przed Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski przedwojenne zabudowania targowiska bazaru Różyckiego.

Instalacja Różyc-Bazaristan przed CSW w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja Różyc-Bazaristan przed CSW w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja artystyczna Aleksandry Wasilkowskiej polega na przeniesieniu zabudowy powojennych kiosków handlowych z legendarnego Bazaru Różyckiego. Fragment istniejącego targowiska zrekonstruowany na osi Zamku Ujazdowskiego nawiązuje do średniowiecznej relacji Zamku i Podgrodzia, w której Zamki obrastały usługami i drobnym handlem. Spontanicznie rozwijająca się architektura podgrodzia to zalążek współczesnego miasta.

Instalacja przed wejściem do Zamku jest zapowiedzią projektu Wasilkowskiej pokazywanego w ramach równolegle toczącej się wystawy Joty Castro. Jest to makieta projektu przebudowy samego Bazaru Różyckiego. Projekt będzie zmieniać się i rozwijać się do samego końca wystawy Slow Future i wydarzeń w Zielonym Jazdowie.

Aleksandra Wasilkowska, autorka instalacji Rózyc-Bazaristan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Wasilkowska, autorka instalacji Rózyc-Bazaristan (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Wasilkowska (1978) – architektka, wiceprezeska OW SARP, ukończyła Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Ecole d’Architecture de Bretagne we Francji. Pracowała w paryskim biurze Francois Roche, od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną w Warszawie. W 2010 roku Wasilkowska reprezentowała Polskę na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektem Emergency Exit (wspólnie z Agnieszką Kurant). Zajmuje się architekturą na styku sztuki i nauki.  Jej projekty i instalacje były realizowane m.in. przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Narodową Galerię Sztuki Zachęta, Instytucie Awngardy, Centrach Sztuki Współczesnej w Warszawie i Tbilisi, Nowym Teatrze w Warszawie, Bunkrze Sztuki w Krakowie, Chelsea College of Art and Design w Londynie, Seoul Art Center w Korei. Obecnie pracuje nad nowym projektem istniejącego bazaru na ul. Ptasiej we Wrocławiu oraz rozbudową i odnową Bazaru Różyckiego w Warszawie.

Różyc – Bazaristan. Instalacja przestrzenna realizowana podczas projektu Zielony Jazdów
Architektka: Aleksandra Wasilkowska,
27 czerwca – 14 września 2014 r.,
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz