• 2014-07-05

Ja, Krzysztof | Performans na podstawie życiorysu Krzysztofa Niemczyka

Przez trzy najbliższe miesiące, w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, wystawiany będzie spektakl multimedialny Ja, Krzysztof z udziałem Moniki Niemczyk w reżyserii Natalii Korczakowskiej.

„Ja, Krzysztof", reż. Natalia Korczakowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ja, Krzysztof", reż. Natalia Korczakowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl towarzyszy wystawie Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz. Bardziej niż projektem dokumentalnym jest on próbą przyjrzenia się zalegającym w ludzkim umyśle obrazom, które nie dają o sobie zapomnieć, ulegają zniekształceniu pod wpływem samych zawartych w nich faktów, z którymi nie można się pogodzić.

Punktem wyjścia performansu Ja, Krzysztof jest życiorys Krzysztofa Niemczyka, legendarnej postaci publicznej Krakowa (…). Swoją obecność w pamięci mieszkańców (…) Niemczyk zawdzięcza jedynie własnej aktywności obnażającej przemoc wpisaną w instytucje państwowe i normy społeczne. Za swoją niezależność, przybierającą różne formy, od akcji w miejscach publicznych, przez niezwykle ryzykowną zabawę z organami porządkowymi, po okrucieństwo wobec członków własnej rodziny, Niemczyk zapłacił wysoką cenę; zamknięty w więzieniu, przetrzymywany w szpitalach psychiatrycznych, zmarł po latach osamotnienia na nieleczoną cukrzycę, która powodowała powolne gnicie jego ciała. Ma to również wymiar symboliczny, ponieważ można powiedzieć, że ciało było w centrum jego działań; obnażane, fotografowane, malowane, przebierane, wiązane, wyniszczane przez pożądanie.

Natalia Korczakowska, reżyserka spektaklu

Miejscem spektaklu jest przestrzeń MOCAK-u. Sala ekspozycyjna reprezentuje w tym projekcie wszystkie instytucje penitencjarne, w których za domniemane przestępstwo szerzenia pornografii przetrzymywany był Krzysztof Niemczyk (dowodem w sprawie była seria nagich autoportretów, znaleziona podczas jednej z regularnych rewizji jego mieszkania). W zamknięciu, nazywanym przez Niemczyka dławiącym snem, wraca do niego zniekształcona pamięć o życiu sprzed uwięzienia.

Z fragmentów wspomnień zapisanych w jego dzienniku stworzono dwie sceny, rozpisane na wideoinstalację. Powstały w ten sposób kalejdoskop obrazów jest impresją na temat zapisów pamięci, których nie da się usunąć. Materiałem są tu również wspomnienia Moniki Niemczyk, która wciela się w rolę swojego brata.

Spektakl Ja, Krzysztof 
Terminy: 1, 8, 15, 22 i 29 lipca, 5, 12 sierpnia, 2 września, godz. 17.30
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej
Kraków

Dodaj komentarz