Marina Czajkowska i Czas rozmyślań w Kromnowie

Od 5 lipca w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie można oglądać wystawę prac Marina Czajkowska pt. Czas rozmyślań.

Marina Czajkowska, „Czas rozmyślań”, Galeria Izerska w Kromnowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marina Czajkowska, „Czas rozmyślań”, Galeria Izerska w Kromnowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace Mariny Czajkowskiej utrzymane są w duchu abstrakcjonizmu i awangardy. Wykonane są według autorskiej techniki. Poszczególne elementy kompozycji wycinane są z kolorowego papieru, a następnie naklejane metodą patchworkową. Tło obrazu natomiast tworzone jest metodą monotypii.

W późniejszym etapie obraz pokrywany jest farbami akrylowymi oraz dopracowywany graficznie tuszem. Połączenie różnych technik sprawia, że obrazy te wydają się pełne energii, ekspresyjne. Zwraca w nich uwagę piękna, żywa, a zarazem subtelna kolorystyka. Sama autorka podkreśla, że zależy jej na wieloznaczeniowości obrazów. Nie stara się o wzbudzenie określonych emocji. Te są bowiem tak różne w każdym z nas, że wartością jest właśnie to, aby każdy z oglądających w tych dziełach dostrzegł cząstkę siebie i zinterpretował je przez pryzmat własnych doświadczeń i przemyśleń.

Marina Czajkowska urodziła się 2 marca 1963 roku w Celinogradzie w Republice Kazachstanu. W 1989 otrzymała tytuł magistra inżyniera architekta. Jeszcze w tym samym roku rozpoczęła pracę jako architekt w biurze projektowym, a w roku 1992 została nauczycielem rysunku. W latach 1997-2009 artystka była wykładowcą w Państwowym Uniwersytecie Politechnicznym w Kostromie, prowadząc zajęcia z kompozycji artystycznej i grafiki komputerowej. W roku 2009 przeprowadziła się razem z mężem do Polski, rodzimego państwa męża Anatola.

Marina Czajkowska, Czas rozmyślań
Wernisaż: 5 lipca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 3 sierpnia 2014 roku
Artystyczna Galeria Izerska w Kromnowie

Dodaj komentarz