• 2014-07-04

Yuri Landman zaprezentuje nietypowe instrumenty

W sobotę 4 lipca na scenie Zielonego Jazdowa wystąpi holenderski muzyk – Yuri Landman, twórca niepowtarzalnych instrumentów muzycznych. To wyjątkowe wydarzenie dla miłośników muzyki eksperymentalnej, archaicznych brzmień i nietypowych rozwiązań konstrukcji instrumentów.

Yuri Landman i jego nowatorskie instrumenty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yuri Landman i jego nowatorskie instrumenty (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas sobotniego koncertu, który muzyk zagra na Zielonym Jazdowie przekonamy się jak forma konstruowanych przez niego instrumentów wpływa na wydobywane z nich dźwięki. Solowe występy Landmana to kilkudziesięciominutowe performance, podczas których artysta wydobywa dźwięki z zaprojektowanych i zbudowanych przez siebie gitar, basów i perkusji.

Yuri Landman urodził się w 1973 roku, z wykształcenia jest grafikiem. Karierę muzyczną rozpoczynał w zespołach Zoppo i Avec-A, gdzie od 1997 roku grał na basie. Pierwszy ze swoich nietuzinkowych instrumentów zbudował w 2001 roku, inspirując się formą gitary elektrycznej. Po odejściu z zespołu Avec-A Landman zajął się wyłącznie budowaniem instrumentów.

Od kilku lat dzieli się swoją pasją z innymi – prowadzi warsztaty z tworzenia unikatowych gitar, wygłasza wykłady dotyczące aranżacji przydomowych pracowni lutniczych oraz technik tworzenia instrumentów. Landman gościnnie wykłada na holenderskich i angielskich uczelniach wyższych, a jego teksty o muzyce ukazywały się między innymi w Guardianie, Libération, El País, Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Yuri Landman, koncert
5 lipca 2014 roku, godz. 21.00
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz