Hammerklavier – nowa książka Yasminy Rezy już w Polsce

W lipcu nakładem Wydawnictwa Nisza ukazała się książka francuskiej pisarki Yasminy Rezy pt. Hammerklavier.

Yasmina Reza „Hammerklavier” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Yasmina Reza „Hammerklavier” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Hammerklavier Yasminy Rezy to zbiór intymnych, autobiograficznych opowiadań o miłości, dzieciństwie i przemijaniu. Zaduma nad życiem przeplata się tutaj z humorem. Nostalgia i czułość dla ludzi łączą się z autoironią i przełamywaniem rozmaitych tabu.

Hammerklavier to uchwycone w krótkich formach literackich życie składające się z chwil, umykających często doświadczeń, wpisanych w codzienność przeżyć. Nie ma tu zbędnych słów, a te które są, opowiadają historie pełne emocjonalnej przestrzeni i wnikliwych obserwacji. Autorka snuje swoje opowieści z lekkością, czując jednocześnie wagę ostateczności, której świadomość jednak nie przytłacza, a pozwala smakować życie w często oryginalny i zaskakujący sposób.

Nie mogę czekać, nie mogę czekać rozsądnie. Nie mogę paść na kolana przed czasem. Nie chcę. Cokolwiek zrobię, przeminę, nie będę spokojnie czekać na tę chwilę. Nie chcę spokoju. Nie jestem na niego gotowa. Jestem w wieku wojny i chcę losu wojownika. Niepotrzebny mi jest spokój, cierpliwość, ta łagodna agonia. [...] Jestem gotowa całkowicie się zużyć, jeśli się przydam. Jeśli mój błysk choćby jeden jedyny raz rozjaśni niebo w czasie bitwy.

(fragment)

Yasmina Reza jest francuską pisarką i aktorką. Jej sztuki znane są na całym świecie. Powieści i opowiadania przełożono na ponad 30 jezyków. Polskie teatry wielokrotnie wystawiały Sztukę i Boga mordu, na podstawie którego Roman Polański w 2011 r. nakręcił słynną Rzeź. Książka o Nicolasie Sarkozym pt. Świt, wieczór lub noc ukazała się w Polsce w 2008 r.

Obie wydane po polsku książki Yasminy Rezy przełożył Andrzej Krzywicki, syn gorszycielki Ireny Krzywickiej, wnuk Ludwika Krzywickiego. Zbiorem Hammerklavier zajął się z własnej inicjatywy, żeby wesprzeć małe, niezależne wydawnictwo i dobrze wykorzystać czas na emeryturze. Krzywicki był emerytowanym profesorem fizyki teoretycznej, autorem ponad 120 prac naukowych z dziedziny fizyki cząstek elementarnych i fizyki jądrowej, a także zastosowań fizyki w biologii i genetyce. Od 1964 roku mieszkał we Francji. Kilka lat temu wydał wspomnienia pt. Diabelski młyn. Zmarł nagle 2 czerwca.

Yasmina Reza w sposób serdeczny, czuły, ale bez nachalnej egzaltacji i z humorem, za który tak bardzo jest ceniona, wspomina tych, których kochała, a którzy odeszli. To wielka sztuka umieć pisać w sposób tak pogodny i wyważony o sprawach ostatecznych, jak robi to Reza. Jej opowiadania to afirmacja życia ze wszystkimi jego odcieniami. Najwspanialej pisze o zmarłym ojcu. Przypomina fragmenty ich wspólnych rozmów, zamyśla się nad snami, w których nieoczekiwanie się pojawił, uśmiecha się do chwil, gdy sam z siebie żartował. Podziwia jego dystans do swojego chorego i starego ciała. Ojciec nadal obecny jest w życiu autorki. Pisze o nim w czasie teraźniejszym.

Beata Rudzińska, fragment recenzji pt. Yasmina Reza – Hammerklavier

Yasmina Reza Hammerklavier
Premiera: lipiec 2014 roku
Wydawnictwo Nisza

Dodaj komentarz