Stereoskopowy spacer ulicami Warszawy, której już nie ma

Od 3 lipca w Fotoplastikonie Warszawskim można oglądać zdjęcia z wystawy Warszawa 1910–1920 – stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma.

Nowy Świat. Widok w kierunku pl. Zamkowego (źródło: materiały prasowe)

Nowy Świat. Widok w kierunku pl. Zamkowego (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Warszawa 1910–1920 – stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma stanowi okazję do poznania Warszawy pierwszej połowy XX wieku, będąc jednocześnie podróżą w czasie po mieście, którego praktycznie już nie ma. Stereoskopowe fotografie tworzące wystawę, przekazane przez prywatnego darczyńcę, pana Wojciecha Majewskiego, zostały udostępnione szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Tę unikatową wystawę tworzy 48 stereoskopowych fotografii przedstawiających Warszawę z pierwszej połowy XX wieku. Zwiedzający mogą obejrzeć, jak wyglądała zabudowa Warszawy tego okresu, m.in. sobór św. Aleksandra Newskiego na pl. Saskim, Pałac Kronenberga czy budynek Instytutu Oftalmicznego przy al. 3 Maja. Wystawa stanowi również okazję do poznania życia codziennego stolicy z początku ubiegłego wieku – na zdjęciach można zobaczyć robotników pracujących przy brukowaniu wiaduktu mostu Poniatowskiego, tramwaje sunące leniwie w dół Nowym Zjazdem, dzieci grające w kapsle na ul. Młynarskiej, a także uroczystości państwowe na placu Saskim z okazji 300. rocznicy panowania Romanowów.

Dodatkowym atutem wystawy jest niewątpliwie miejsce, w jakim się ona znajduje. Sam Fotoplastikon Warszawski jest bardzo związanym z historią Warszawy – to niemy świadek historii stolicy i miejsce, gdzie żywy jest klimat przedwojennej Warszawy. Powstał na początku XX wieku, a z niewielkimi przerwami działa aż do dnia dzisiejszego. W zbiorach Fotoplastikonu znajduje się ponad 7000 trójwymiarowych fotografii – od zdjęć dokumentujących egzotyczne podróże po świecie z przełomu XIX i XX wieku przez Warszawę w różnych okresach historycznych aż po współczesne prace znanych autorów. Jednocześnie Fotoplastikon to nie tylko niezwykła galeria zdjęć trójwymiarowych, ale również scena dla najmniejszych koncertów świata, częsty punkt rozpoczęcia gier miejskich, miejsce warsztatów, wykładów i konferencji, a także oryginalna sceneria dla filmów, programów i reportaży o starej Warszawie. Działalność pod opieką Muzeum Powstania Warszawskiego sprawiła, że bardzo szybko i już na stałe Fotoplastikon powrócił na mapę kulturalną miasta, stając się trwałym elementem tożsamości Warszawy.

Warszawa 1910–1920 – stereoskopowy spacer ulicami miasta, którego już nie ma
Od 3 lipca 2014 roku
Fotoplastikon Warszawski

Dodaj komentarz