Podwójne spotkanie z Papuszą na Festiwalu Dwa Brzegi

7 sierpnia główną postacią 8. Festiwalu Dwa Brzegi będzie mityczna już niemal Cyganka Papusza. O poetce znanej z poematu symfonicznego Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz filmu państwa Krauzów opowie autor jej muzycznego pierwowzoru.

Kadr z filmu Papusza w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku na Festiwalu Dwa Brzegi już 7 sierpnia wybrać się można w niezwykłą podróż do świata Romów. Aby zrozumieć, jak ważna jest muzyka w Papuszy, wieczorem tego samego dnia odbędzie się emisja filmu. Stanie się to jednak w szczególnych okolicznościach – w kinie pod gwiazdami, na kazimierskim rynku. Publiczność czeka uczta nie tylko dla ucha, ale również – dzięki talentowi pracy autorów zdjęć i scenografów – dla oka. Co więcej, o historii dwóch Papusz – tej muzycznej i tej filmowej opowie Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako jeden ze współzałożycieli kabaretu Anawa. Napisał muzykę do wielu przebojów Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Na swoim koncie ma również duże formy muzyczne, takie jak, Opera żebracza, oratorium Nieszpory Ludźmierskie czy stworzony wspólnie z Markiem Grechutą musical Szalona lokomotywaMuzyka, którą napisał do Papuszy przyniosła mu wiele nagród, m.in. Złotego Lwa za najlepszą polską muzykę filmową roku podczas 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orła 2014.

Lekcja Kina – Papusza
Wydarzenie w ramach 8. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
7 sierpnia 2014 r.
Rynek, Kazimierz Dolny

 

Dodaj komentarz