• 2014-07-04

Koncert Brzeziński – muzyka nietypowych instrumentów

Maszyny do szycia i maszyny do pisania w roli instrumentów? Już 6 lipca w Brzezinach będzie można przekonać się, w jaki sposób współgrają z kwartetem dętym, trio jazzowym, trąbką, puzonem i śpiewem składając się na niezwykłą kompozycję – Koncert Brzeziński.

Nikola Kołodziejczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nikola Kołodziejczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert Brzeziński, skomponowany przez Nikolę Kołodziejczyka, został specjalnie na przypadające w tym roku obchody 650-lecia potwierdzenia praw miejskich Brzezin. Wykorzystanie w utworze tak nietypowych instrumentów nie jest przypadkowe. Autor koncertu nawiązuje w ten sposób do historii miasta i jego krawieckiej przeszłości.

Brzeziny w okresie renesansu były ważnym ośrodkiem produkcji sukna w kraju, małym Krakowem centralnej Polski, a w XIX wieku nazywano je miastem krawców, gdyż większość mieszkańców miasta trudniła się chałupniczo krawiectwem. Składająca się z trzech części kompozycja nawiązuje również do odgrywanego na trąbce hejnału Brzezin.

Niedzielny koncert w Brzezinach będzie pierwszą publiczną okazją do wysłuchania tej kompozycji. Jej premiera odbędzie się w jednej z najbardziej niezwykłych scenerii Brzezin – w XIV-wiecznym Kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża. Koncert organizowany jest w ramach Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski.

Wykonawcy:
Štěpánka Balcarova – trąbka, Agnieszka Kiepuszewska – śpiew, maszyna do szycia,
José Manuel Albán Juárez – maszyny do pisania, perkusjonalia,
Marcin Żupański – flet, Dawid Główczewski – saksofon, Karolina Stalmachowska – obój, Maciej Garbowski – kontrabas,
Michał Bryndal – perkusja, Nikola Kołodziejczyk – fortepian, Michał Tomaszczyk – puzony, Marcel Bárta – klarnet basowy, saksofony

Koncert Brzeziński
6 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża
Brzeziny

Dodaj komentarz