Lidia Zarzeczna Szkwerko w stanie Przejścia

Od 2 lipca w Galerii Schody w Warszawie można oglądać wystawę prac Lidii Zarzecznej Szkwerko pt. Przejścia.

Lidia Zarzeczna Szkwerko, „Bloki blue”, 100x50, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Zarzeczna Szkwerko, „Bloki blue”, 100x50, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lidia Zarzeczna Szkwerko:

Przejścia – abstrakcyjne materie zamknięte w geometrycznych bryłach, ustawionych względem siebie w różnych konfiguracjach. Fragmenty labiryntów, osobiste pustynie służące do kontemplacji. Ciasne bramy. Poszukiwania samotnych zaułków, ciszy. Zderzenia gładkości z chropowatym, światła z cieniem…

Poprzez obraz staram się opowiedzieć o relacjach, a obiekty osadzone w przestrzeni to moi bohaterowie. Jestem narratorem opowieści, która ani się nie zaczyna ani nie kończy, ponieważ pokazuję zaledwie jej fragment. Wyobraźmy sobie, że każdy obraz to jakaś mała część większej, otwartej kompozycji, biegnącej w nieskończoność. Wędrując wąskimi uliczkami za każdym rogiem odkrywamy kolejną część tego świata.

W swoich kompozycjach poszukuję Nieskończoności, Ideału… Boga… Interesują mnie subtelności barw, delikatność przechodzenia jednych w drugie.

Architektura sakralna jest dla mnie źródłem inspiracji. Zadziwia mnie bogactwo form i odmienność różnych stylów, w których odnajduję zarówno monumentalne monolityczne bryły, jak i niemal filigranowe detale. Dzięki perspektywie znikają w przestrzeni zredukowane do małych punktów, lub wychodzą do oglądającego niemal na niego napierając.

Cykl Przejścia to dla mnie podróż wgłąb siebie, próba odnalezienia własnej pustyni, gdzie człowiek widzi siebie takiego jakim jest naprawdę, potrafi nazwać to do czego w rzeczywistości próbuje dojść swoją ścieżką pośród labiryntu.

Lidia Zarzeczna Szkwerko, Przejścia
Wystawę można oglądać od 2 do 14 lipca 2014 roku
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
Warszawa

Dodaj komentarz