• 2014-07-04

Kobiety Mocy w Baszcie Czarownic

Od 4 lipca w Baszcie Czarownic Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku można oglądać wystawę fotografii Katarzyny Majak pt. Kobiety Mocy.

Fot. Katarzyna Majak, Kasia – zielarka, z cyklu „Kobiety Mocy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Katarzyna Majak, Kasia – zielarka, z cyklu „Kobiety Mocy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawę Kobiety mocy składa się cykl portretów i rozmów ze współczesnymi wiedźmami zamieszkującymi polskie wsie i miasta. Bohaterki tego projektu to kobiety zajmujące się alternatywnymi formami duchowości. Są wśród nich uzdrowicielki, szeptunki, wizjonerki, przewodniczki duchowe oraz artystki. Kobiety są przedstawicielkami wielu nurtów pogaństwa, część z nich tworzy i wyznaje własne autorskie systemy duchowości. Wspólnym mianownikiem ich wierzeń i idei jest podkreślanie wagi związku człowieka z naturą, której uosobieniem jest mityczna władczyni – Matka Ziemia.

Kobiety Mocy ukazane są w reprezentacyjnych, rytualnych strojach, niektóre przedstawione są z atrybutami (przedmiotami mocy) w dłoniach: piórami, kamieniami, muszlami, bębnem szamańskim, ziołami, mieczem, sierpem, magicznymi figurkami i innymi przedmiotami przypominającymi insygnia królewskie.

Projekt po raz pierwszy zaprezentowany został w 2012 roku. Był prezentowany w kraju, ale także na Słowacji, Słowenii i w Nowym Jorku.

Katarzyna Majak, Kobiety mocy
Wernisaż: 4 lipca 2014 roku, godz. 17.00
Wystawę będzie można oglądać do 7 września 2014 roku
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, Baszta Czarownic
ul. F. Nullo 8
Słupsk

Dodaj komentarz