Wszystkie świata strony. Preludium 4 Biennale Ars Polonia

7 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu zostanie pokazana wideo-instalacja pt. Wszystkie świata strony. Preludium 4 Biennale Ars Polonia.

Meeting The Odyssey, plakat, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Meeting The Odyssey, plakat, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wideo-instalacja Wszystkie świata strony jest projektem ukazującym archeologię twórczości poszczególnych artystów. Odbiorcę, tak samo jak dzieło sztuki przedstawione w kontekście galerii, interesuje dzieło sztuki w wewnętrznym i zewnętrznym kontekście życia danego twórcy. Instalacja jest prezentacją przeprowadzonych rozmów z artystami polskimi, mieszkającymi poza granicami kraju, nawiązujących tematycznie do ich biografii. Artyści określą bezpośrednie lub pośrednie powody emigracji.

Zaaranżowany został tradycyjny stół, przy którym kiedyś rozmawiało się i jadło, a obecnie częściej przebywa się z laptopem komunikując się ze światem zewnętrznym (często światem wirtualnym). Na monitorach można wysłuchać wypowiedzi artystów polskich od lat mieszkających poza granicami kraju. Nasze rodzinne przebywanie przeniosło się do sieci, szczególnie kiedy członkowie rodziny przebywają w ciągłym, globalnym ruchu. Warto podkreślić, że narzędzia internetowe dają pewną łatwość komunikacji; obecnie Odysusz może o każdej porze dnia łączyć się z Itaką – ta droga komunikacji nie stwarza barier, umożliwia obecność w ojczyźnie w czasie rzeczywistym, ale stwarza jednocześnie pewnego rodzaju alternatywną rzeczywistość, pomijającą bezpośredni, fizyczny kontakt rozmówców. Organizator zachęca do wysłuchania oraz interakcji z zaproponowanym materiałem audio/wideo. W czasie trwania akcji możliwa jest rozmowa online z Adamem Niklewiczem (USA) oraz Joanna Helendar (Szwecja) w wyznaczonych godzinach.

Wideo-instalacja jest zapowiedzią projektu 4. Biennale Ars Polonia, które odbędzie się w Opola w terminie 12 września – 19 października 2014 roku. Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu jest jedyną instytucją w kraju, która stara się zbudować artystyczne archiwum polskich artystów mieszkających poza granicami kraju, organizując co dwa lata wystawy kuratorskie odpowiadające na konkretne problemy artystyczne i społeczne. Poza aspektem artystycznym Biennale posiada aspekt psychologiczno-socjologiczny jako implikacje bezpośrednie lub pośrednie aspektu politycznego (bezpośrednie, kiedy sytuacja polityczna jest powodem wyjazdu z kraju, pośrednie kiedy sytuacja polityczna kształtuje warunki życia, dynamikę życia intelektualno-artystycznego).

Od początku istnienia Biennale Ars Polonia (2008 rok), organizatorom udało się pokazać najnowsze projekty takich wybitnych twórców jak m.in.: Krzysztof Wodiczko, Ewa Partum, Krzysztof M. Bednarski, Teresa Tyszkiewicz, Krzysztof Zarębski oraz młodszego pokolenia; Monika Weiss, Maciej Toporowicz, Piotr Baran, Monika Loster, Adriane Wachholz.

Kuratorka Biennale – Małgorzata Sady
Koordynatorka – Agnieszka Dela-Kropiowska (GSW)

Wideo-instalacja pt. Wszystkie świata strony
Podtytuł: Preludium 4. Biennale Ars Polonia
Projekcja odbędzie się 7 lipca 2014 roku od godziny 10.00 do 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, przed wejściem

Dodaj komentarz