Focus+Indonesia Fundacji Upside Art zwycięzcą 3. konkursu Creative Encounters

Projekt Focus+Indonesia szczecińskiej Fundacji Upside Art realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz Jatiwangi Art Factory z Indonezji, wygrał konkurs w 3. edycji programu Creative Encounters: Cultural Partnerships between Asia and Europe powstałego z inicjatywy singapurskiej Asia-Europe Foundation (ASEF) w partnerstwie z Arts Network Asia (ANA) i europejską Trans Europe Halles (TEH).

Focus+Indonesia, Rezydencja polskich artystów w Indonezji, 02.2014, fot. Fundacja Upside Art (źródło: materiały prasowe organizatora)

Focus+Indonesia, Rezydencja polskich artystów w Indonezji, 02.2014, fot. Fundacja Upside Art (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyróżnienie jest szczególne z uwagi na fakt, że projekt Fundacji Upside Art znalazł się w finalnej czwórce ze 169. propozycji z całego świata. Jest to pierwsza wygrana polskiej organizacji w tym programie. Program Creative Encounters, realizowany od 2011 roku, aktywnie sprzyja spotkaniom różnych kultur poprzez wspieranie współpracy artystycznej, wymianę i dialog. Ma on na celu wzmocnienie wymiany pomiędzy krajami Europy i Azji poprzez pogłębienie wzajemnego zrozumienia między kulturalnymi społecznościami w obu regionach, zwiększając mobilność artystów, pracowników sektora kultury i zachęcając do twórczej współpracy.

Realizacja pierwszej rezydencji programu Focus Artist-In-Residence Project odbyła się w lutym 2014 roku w Indonezji. Projekt powstał w wyniku współpracy interdyscyplinarnego zespołu złożonego z projektantów, animatorów kultury, naukowców i jako taki stanowi próbę odpowiedzi na konkretne kwestie i problemy, które zespół analizował na miejscu. W ramach projektu Fundacja Upside Art nawiązała współpracę z ważnymi reprezentantami środowiska sztuki w Indonezji i uczelniami artystycznymi oraz przeprowadziła warsztaty artystyczne z udziałem twórców z Polski i Indonezji. Powstały one po wspólnym określeniu potrzeb lokalnej społeczności oraz w ramach wzajemnej edukacji kulturalnej. Druga część projektu w czerwcu 2014 zakłada rewizytę gości z Indonezji w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Berlinie, w tym pionierską w Polsce tak obszerną ekspozycję sztuki współczesnej z Indonezji w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz prezentację rezultatów warsztatów z pierwszej części programu, a także spotkania z publicznością, studentami uczelni artystycznych oraz wydanie publikacji.

W rezydencji Focus+Indonesia uczestniczyli: kuratorzy prof. Wojciech Łazarczyk, dr Krzysztof Łukomski; koordynatorzy Katarzyna Szeszycka, Hanna Szutowicz; eksperci Marta Frank, Piotr Kwietniewski, Piotr Pauk; artyści Małgorzata Goliszewska, Marta Hryniuk, Karolina Mełnicka, Maciej Nowacki, Artur Rozen, Rafał Żarski.

Współpraca merytoryczna: Serrum.org, Institut Seni Indonesia (ISI) Yogyakarta, Ruangrupa Jakarta, Universitas Negeri Jakarta, Indonesia Contemporary Art Network (iCAN) Yogyakarta, A-I-R Laboratory – CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, School of Form (Poznań), Akademia Sztuki w Szczecinie, Instytut Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Focus+Indonesia – zwycięzca
3. reative Encounters: Cultural Partnerships between Asia and Europe
Fundacja Upside Art

Dodaj komentarz