Fotografia o wschodniości – rusza 3. Festiwal Wschodnia 2014

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na Festiwal Wschodnia 2014, która rozpocznie się 9 lipca. To już trzecia odsłona projektu, a druga międzynarodowa.

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2014, Zamość, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Fotografii Wschodnia 2014, Zamość, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tegoroczna edycja obejmuje cykl 6 wystaw fotograficznych poruszających szeroki temat wschodniości. Istotnym wątkiem będzie sprawa ukraińska, ale to nie jedyny aspekt, który się pojawi.

Odbędą się indywidualne wystawy Grzegorza Pastuszaka i Wojtka Lembryka z Zamościa oraz także na wystawie indywidualnej zaprezentuje się Andrii Chekanovskyi. Na wystawie zbiorowej zaprezentuje się kijowski fotoklub 9×12 i tradycyjnie, Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne na pokazie plenerowym. Największe wydarzenie w programie tegorocznego festiwalu to wystawa fotografii Jerzego Lewczyńskiego.

Wschodnia ma wiele definicji. To nie jest tylko miejsce. W naszym ujęciu to bardziej przymiotnik niż rzeczownik. Za pomocą naszego festiwalu chcemy nie tyle pokazać co opisać miejsce, ale także cechy, stany, etapy czy zjawiska. Siła naszego projektu tkwi w jego wielowątkowości. Akcenty często rozkładają się w przeciwnych biegunach. Wschodnia bowiem to coś obok czego nie można przejść obojętnie. To miejsce bardzo wyraźne, które w całości albo w swoich elementach kocha się bądź nienawidzi. Miejsce spokojne i urzekające, wzruszające, ale też irytujące. Miejsce, które nie pozostaje bez echa, zostawia po sobie wyraźny ślad nie tylko u przybyszy, ale również wśród swoich mieszkańców.

Festiwal Wschodnia 2014
Festiwal odbędzie się w dniach od 9 lipca do 9 sierpnia 2014 roku
Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

Dodaj komentarz