• 2014-07-02

Festiwal Filmowy w Gdyni – Skarby kina przedwojennego

39. Festiwal Filmowy w Gdyni (od 15 do 20 września) przedstawi w tym roku filmy z okresu międzywojennego: ABC miłości, Będzie lepiej, U kresu drogi i Jadzię.

„U kresu drogi” przed i po rekonstrukcji cyfrowej, Festiwal Filmowy w Gdyni, Filmoteka Narodowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„U kresu drogi” przed i po rekonstrukcji cyfrowej, Festiwal Filmowy w Gdyni, Filmoteka Narodowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sekcja Skarby kina przedwojennego debiutuje na tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Widzowie obejrzą w tym roku filmy zrealizowane przez Michała Waszyńskiego – najpopularniejszego reżysera tamtych czasów. Będą to komedie ABC miłości i Będzie lepiej oraz dramat U kresu drogi. Oprócz tego zaprezentowana zostanie również Jadzia, komedia Mieczysława Krawicza z wielką gwiazdą Dwudziestolecia Międzywojennego – Jadwigą Smosarską. Wszystkie pokazy poprzedzą prelekcje Michała Pieńkowskiego z Filmoteki Narodowej, który brał udział w rekonstrukcji filmów. Pokazy uzupełni również wykład dra Marcina Adamczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz spotkanie z krytykiem filmowym Łukaszem M. Maciejewskim, który napisał scenariusz do filmu fabularnego o Michale Waszyńskim.

Filmy zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu NITROFILM. W latach 2008 – 2013 Filmotece Narodowej udało się poddać cyfryzacji 43 przedwojenne filmy, w tym: Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów E. Illesa, Pana Tadeusza Ryszarda Ordyńskiego oraz Zew morza Henryka Szaro. Dzięki zestawieniu wielu nieużywanych od lat kopii udało się uzupełnić filmy o nieznane dotąd fragmenty. Widzowie obejrzą m.in.: ABC miłości dłuższe o 20 minut od wersji znanej dotychczas, a Jadzię – o 13 minut.

39. Festiwal Filmowy
od 15 do 20 września 2014 roku
Gdynia

Dodaj komentarz