Gryfia dla Małgorzaty Rejmer

Małgorzata Rejmer, autorka tomu reportaży Bukareszt. Kurz i krew, została laureatką trzeciej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia, przyznawanej przez Kurier Szczeciński. Finałowi Gryfii towarzyszyła trzydniowa impreza promująca czytelnictwo – Miasteczko Literackie.

Tomasz Kowalczyk – redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”, Małgorzata Rejmer, Krzysztof Soska – wiceprezydent Szczecina; fot. Robert Stachnik (źródło: materiały prasowe)

Tomasz Kowalczyk – redaktor naczelny „Kuriera Szczecińskiego”, Małgorzata Rejmer, Krzysztof Soska – wiceprezydent Szczecina; fot. Robert Stachnik (źródło: materiały prasowe)

Bukareszt jest wielowymiarową, subtelną i przenikliwą opowieścią o Rumunach, ich tragicznej historii i trudnej, choć często przyjmowanej z wielkim poczuciem humoru, współczesności.

Rejmer namalowała portret miasta, którego nie da się okiełznać – powiedziała podczas laudacji Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. – Miasta, które się przepoczwarza, chaosu i absurdów, piękna i brzydoty, historii i legendy, miasta, które się kocha i nienawidzi. Rejmer namalowała portret miasta z niezwykłą czułością, ale jest to czułość wynikająca z empatii i koncentracji, czułość doskonałego obserwatora.

W tym roku do nagrody nominowane były jeszcze cztery książki: Kochałam, kiedy odeszła Anny Augustyniak, Papusza Angeliki Kuźniak, Dziunia Anny Marii Nowakowskiej oraz Ciemność resort SPA Katarzyny Ewy Zdanowicz. Z każdą z autorek zorganizowano spotkania w salonie Pro Media, nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Wyboru najlepszej książki dokonało jury pod przewodnictwem Joanny Laprus-Mikulskiej w składzie: prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki, Konrad Wojtyła.

Uroczysta gala w Teatrze Współczesnym była prawdziwą literacką ucztą. Obszerne fragmenty nominowanych książek przeczytał prowadzący galę Konrad Pawicki, uznany szczeciński aktor.

Sukcesem okazało się także Miasteczko Literackie. Wielu szczecinian interesowało się ofertą wydawców z całej Polski; przychodziły całe rodziny, aby wziąć udział w specjalnych imprezach dla dzieci, a także posłuchać interesujących koncertów. Odbywały się również spotkania z pisarzami i pisarkami, między innymi z Agnieszką Gil. Miasteczko Literackie funkcjonowało przez trzy dni.

Organizatorem Gryfii jest Kurier Szczeciński.

3. Nagroda Literacka dla Autorki Gryfia
Laureatka: Małgorzata Rejmer za Bukareszt. Kurz i krew
28 czerwca 2014 roku

Dodaj komentarz