Bułhak – Malarz Kresów w Rozmowach o Fotografii

3 lipca w Gdańskiej Galerii Fotografii odbędzie się spotkanie z cyklu Rozmowy o Fotografii w ramach którego jest przewidziany wykład Grażyny Goszczyńskiej i pokaz filmu dokumentalnego Malarz Kresów w reżyserii Adama Kulika. Program towarzyszy wystawie Vilna/Wilno/Vilnius i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka.

Reż. Adam Kulik, „Malarz kresów”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reż. Adam Kulik, „Malarz kresów”, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biografia artystyczna Jana Bułhaka, fotografika z Wilna, najwybitniejszego polskiego piktoralisty i twórcy polskiej fotografii artystycznej. Artysta urodził się w 1876 roku pod Nowogródkiem. Fotografią zainteresował się około roku 1905. Dwuletni pobyt w Dreźnie, jednym z ówczesnych centrów przemysłu fotograficznego, zaowocował ugruntowaniem wiedzy technicznej, mistrzostwem warsztatowym oraz znajomością kierunków artystycznych sztuki fotograficznej tamtych czasów. Pierwszym i najdłużej rozwijanym tematem fotografii Jana Bułhaka stało się Wilno. W swoich pierwszych pracach utrwalił klimat starego Wilna – panoramy Starego Miasta, zaułki, nielicznych wilnian.

Ostatnią pracą wykonaną na Kresach przez Jana Bułhaka był zespół zdjęć Wilna z pierwszych dni po wkroczeniu do miasta Armii Czerwonej – 13 lipca 1944. W okresie od lipca do sierpnia 1944 r. powstał zbiór fotografii na zamówienie Wojennej Komendantury miasta Wilna. Zdjęcia te przedstawiają miasto wyludnione, w którym wojna całe ulice zmieniła w hałdy gruzów, grzebiąc pod nimi jedyny w swoim rodzaju klimat kresowej wielonarodowościowej metropolii. Tam, przy ulicy Orzeszkowej, znajdowała się kamienica, w której była pracownia artysty. Spłonęła ona w czasie działań wojennych, a wraz z nią cały artystyczny dorobek Jana Bułhaka – tysiące negatywów, sprzęt fotograficzny, albumy ze zdjęciami. Ze spalonego Wilna Jan Bułhak przeniósł się w 1945 roku do Warszawy. Po wojnie uznany już i uhonorowany artysta odbywał liczne wędrówki po całym kraju, dokumentując polski powojenny krajobraz. Zmarł na posterunku – podczas kolejnej swojej wyprawy po kraju z aparatem fotograficznym w Giżycku w 1951 roku. [PAT]

Wykład poprowadzi: Grażyna Goszczyńska – kustoszka Działu Fotografii MNG, fotografka, pracownik naukowej ECS w Gdańsku.
Kuratorka wydarzenia: Mariola Balińska
Film będzie prezentowany dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej Oddział w Lublinie.

Rozmowy o Fotografii – Vilna/Wilno/Vilnius i Wileńszczyzna w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka
Spotkanie odbędzie się 3 lipca 2014 roku o godzinie 18.00
Gdańska Galeria Fotografii

Dodaj komentarz