Wisława Szymborska z wyklejankami w Znakach Czasu

Od 4 lipca w toruńskim CSW Znaki Czasu będzie można oglądać wystawę ukazującą inne oblicze artystyczne polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej pt. Kolaże, czyli wyklejanki lub karteczki własnego wyboru.

Wisława Szymborska, „Do Gizeli Szancerowej”, 1988, archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wisława Szymborska, „Do Gizeli Szancerowej”, 1988, archiwum MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Toruńska ekspozycja zgromadzi ponad 100 przewrotnych i dowcipnych kompozycji Wisławy Szymborskiej, w tym także prace nigdy jeszcze nie publikowane, należące do prywatnych archiwów toruńskich adresatów – Tadeusza Zakrzewskiego i Marii Kaloty-Szymańskiej. Wystawa Wisławy Szymborskiej jest próbą poszerzenia wizerunku artystycznego polskiej noblistki. Na twórczość poetki składa się bowiem nie tylko poezja, ale również wyklejanki, które tworzyła od początku lat 70.

Wyklejanki lub karteczki własnego wyrobu – jak nazywała je autorka – to kolaże, najczęściej o wymiarach pocztówki, na których Szymborska prowadziła korespondencję z przyjaciółmi. Powstało ich najprawdopodobniej kilka tysięcy. Te kompozycje, tworzone w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń, wykorzystują zderzenia obrazów, słów, a także obrazów ze słowami. To dowcipne, ironiczne i niejednokrotnie pełne paradoksów wierszyki wizualne.

Zimą 2014 roku MOCAK prezentował zbiór 270 kolaży Wisławy Szymborskiej, wypożyczonych od jej przyjaciół i instytucji publicznych (Fundacja Wisławy Szymborskiej, Biblioteka Narodowa). W Toruniu zostaną pokazane wybrane kolaże z pierwszej wystawy oraz prace pochodzące z archiwum osób związanych z tym miastem – Tadeusza Zakrzewskiego i Marii Kaloty-Szymańskiej, które nie były wcześniej publicznie prezentowane.

Kurator wystawy: Delfina Jałowik i Anna Kompanowska
Koordynatorzy wystawy: Iwona Jabłońska i Daria Pysiak
Partner wystawy: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Kolaże, czyli wyklejanki lub karteczki własnego wyrobu
Wernisaż: 4 lipca 2014 roku, godz. 19.00
CSW Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz