• 2014-07-01

Stephan Rudyk w Kordegardzie

Od 1 lipca w Galerii Kordegarda w Warszawie można oglądać wystawę prac Stephana Rudyka.

Fot. Stephan Rudyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Stephan Rudyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stepan Rudyk, ur. 1982r.w mieście Izmaił, na Ukrainie. Fotograf, fotoreporter, w 2006 roku ukończył Kijowski Narodowy Uniwersytet Kultury i Sztuki, na Wydziale Sztuki Filmowej i Telewizyjnej, specjalizacja fotografia. Współpracował z wydawnictwami Afisza i Kijów Post; publikował w czasopiśmie Czystaja Pribyl’ oraz w gazecie Ekonomiczeskije Wiedomosti. Jest członkiem Związku Artystów Fotografików Ukrainy oraz Związku Artystów Fotografików Rosji.

Zdobył wiele nagród na międzynarodowych konkursach fotograficznych i festiwalach; często wystawia w Polsce – ostatnio, w maju – zaprezentował cykl fotografii na poznańskim Placu Wolności pt. Poznaj Sąsiada! Obcokrajowcy w Poznaniu, przedstawiający osoby, które postanowiły żyć i pracować w Wielkopolsce. Dwukrotnie, w 2010 i 2013 roku, realizował półroczne stypendium w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia pod opieką artystyczną Witolda Krassowskiego.

Cykl fotografii Wybitni Polacy powstał w ubiegłym roku, podczas pobytu Stepana Rudyka na stypendium Gaude Polonia.

Artysta tak pisze o projekcie:

(…) Powiedzieć, że projekt był ciekawy i pożyteczny, jak również, że był to dla mnie wielki zaszczyt – to nic nie powiedzieć o doświadczeniu, które zdobyłem, spotykając się z bohaterami projektu. Przebywając obok nich, nawet w milczeniu, byłem niezwykle szczęśliwy, ponieważ sam fakt przebywania obok takich osobowości wzmacniał mnie i napełniał życiową energią, dawał motywację do działania.

(…) nigdy wcześniej w swoim życiu nie doświadczyłem czegoś podobnego. Zapewne dlatego, że mimo ich uznania na świecie, bohaterowie mojego projektu całym swoim życiem, myślami i sercem poświęcają się tworzeniu. Oddają się całkowicie, niekiedy kosztem swojego życia osobistego, wkładają całą swoją energię w proces twórczy. Zdaje się, że sama twórczość daje im w życiu nieprawdopodobną siłę, energię i młodość. To jest proces dwustronny.

Dostrzegłem, że najważniejsze w życiu – to miłość, z którą ludzie wykonują swój zawód. Powiem tylko jedno: możliwość dotknięcia osobowości takiej miary była dla mnie bezcennym doświadczeniem i wielką dawką energii, natchnienia i miłości do mojego życia i twórczości. Dziękuję. Mam szczerą nadzieję, że mnie, jako przewodnikowi, za pomocą zdjęć udało się przekazać i dostarczyć widzom tę energię. (…)

Stepan Rudyk, 2013

Stephan Rudyk
Wystawę będzie można oglądać od 1 do 6 czerwca 2014 roku
Galeria Kordegarda w Warszawie

Dodaj komentarz