Nagroda Literacka Gdynia 2014 rozdana

W dniu 28 czerwca 2014 Kapituła Nagrody Literackiej Gdynia ogłosiła czterech Laureatów. Tym samym do grona 27 gdyńskich finalistów dołączyli w tym roku: Marcin Świetlicki, Jerzy Pilch, Wojciech Nowicki.

Na zdjęciu: laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na zdjęciu: laureaci Nagrody Literackiej Gdynia 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kategoria poezja: Marcin Świetlicki za Jeden, Wydawnictwo EMG, Kraków

Jak czytamy:

Jeden (2013) to najnowsza oryginalna książka poetycka Marcina Świetlickiego, wydana po tomie Wiersze podsumowującym jego dotychczasowy dorobek poetycki. Tom był już w tym roku nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a wiersze w nim zawarte zostały wykorzystane na płycie zatytułowanej Sromota zespołu Świetliki.

Kategoria proza: Jerzy Pilch za Wiele demonów, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa

Jak czytamy:

Jerzy Pilch w swojej powieści przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim. Powieść ta jest świętem opowieści – mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pogrążonej w magicznej atmosferze, a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

Kategoria eseistyka: Wojciech Nowicki za Salki, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Jak czytamy:

Salki to niespieszna podróż w czasie i przestrzeni. Wojciech Nowicki wyłuskuje z przeszłości dzieje swoich kresowych przodków, ich wspomnienia, obawy i krzywdy, tworząc uniwersalny obraz tęsknoty i lęku. To także zapis podróży do światowych metropolii, miast, wsi i przysiółków, opowieść o ciągnącej w daleki świat włóczędze z domami w głowie i poczuciem bezdomności.

Kategoria przekład na język polski: Jerzy Czech za Wdrapałem się na piedestał. Nowa poezja rosyjska, wybór wierszy szesnastu poetów rosyjskich, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec

Jak czytamy:

Wdrapałem się na piedestał to pierwsza w Polsce antologia poezji rosyjskiego samizdatu, obejmuje ponad pół wieku rozwoju poezji rosyjskiej – od lat pięćdziesiątych do czasów obecnych. To barwny kalejdoskop rozmaitych poetyk, to tutaj – niepokornie i dynamicznie – wiersze regularne sąsiadują z wolnymi, a miniatury poetyckie przeplatają się z długimi poematami.

Nagroda Literacka Gdynia 2014
Wręczenie Nagrody odbyło się 28 czerwca 2014 roku

 

1 komentarz do artykułu “Nagroda Literacka Gdynia 2014 rozdana”

  1. Sawa

    O jak miło. Gdyni gratulujemy Nagrodzonych i przyjmujących Nagrodę oraz Morza.

Dodaj komentarz